Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GAP Güneydoğu'yu uçurdu!

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, Güneydoğu'daki hava ulaşımında sefer ve yolcu sayısının son 10 yılda 5 kat arttığını söyledi.

Giriş Tarihi: 26.10.2015 15:44 Güncelleme Tarihi: 26.10.2015 15:47
GAP Güneydoğu'yu uçurdu!
Karahocagil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GAP'ın sulama, enerji ve tarımın yanı sıra aralarında ulaşımın da bulunduğu yaklaşık 300 sektöre ekonomik anlamda ciddi destek verdiğini belirtti.
Son dönemde 8 kente GAP desteğiyle havaalanı yapıldığını hatırlatan Karahocagil, bölge illerinde sadece Kilis'te hava ulaşımının bulunmadığını dile getirdi.
Diyarbakır, Şırnak, Batman, Adıyaman ve Mardin'deki havaalanlarına yeni terminal binalarının yapıldığını anlatan Karahocagil, bölgeye her gün yaklaşık 100 uçak seferinin düzenlediğine dikkati çekti.
Diyarbakır Havalimanının kısa süre sonra hizmete girmesinin planlandığını anımsatan Karahocagil, şöyle konuştu:
"Yaklaşık 300 milyon lira mal olması beklenen havalaanı yıllık 5 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Baktığınız zaman son senelerde GAP illerindeki uçak sefer ve yolcu sayısı çok ciddi şekilde arttı. 2005'te bölgeye gelen uçak sayısı 9 bin iken bu rakam şu anda 46 bin 905'e çıktı. Ayrıca aynı dönemde 989 bin 32 olan yolcu sayısı ise 5 milyon 825 bin 805'e ulaştı."
- "Şanlıurfa'da uluslararası uçuş hazırlığı"
Karahocagil, bölgedeki hava ulaşımı istatistiklerinin dünya da örneğinin bulunmadığına dikkati çekti.
Türkiye'nin en büyük kargo havalimanın da Şanlıurfa'da kurulduğunu vurgulayan Karahocagil, "İnşallah kısa süre sonra uluslararası uçuşlarla bölgeye katkıda bulunmaya başlayacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GAP Güneydoğu'yu uçurdu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN