Kadınlara büyük müjde

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Kadınlara büyük müjde

KADEM ve UKADER toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadınlara müjdeli haberler vererek "Özellikle annelerin işgücüne katılımı için maddi manevi her türlü desteği vereceğiz" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2002'den bu yana kadınlara yönelik hizmetleri 1 Kasım'dan sonra yeni projelerle taçlandıracaklarını belirtti. Haliç Kongre Merkezi'nde Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Uluslararası Kadın ve Aile Derneği (UKADER) tarafından düzenlenen Çalışan Kadınlar Buluşması'na katılan Davutoğlu, vaatlerini anlattı.
BABA DEĞİL, DEVLET ANA: İlk çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve üzeri çocuklar için 600 lira ödeme yapacağız. Bugün itibarıyla son 3-4 ayda doğum hediyesi kapsamında 342 bin 729 anneye 148 milyon 110 bin lira ödeme yaptık. Hep devlet baba gibi gösterilir. Bizim devletimiz ana şefkatine sahip olmalı, baba otoritesine değil.
ENGELLİ VATANDAŞLARA MÜJDE

ÇALIŞANA KOLAYLIK: Doğum yapan memur annenin ücretsiz izinde geçirdiği süreleri memuriyet kıdemine sayıyoruz. Belediyelerimize kreş açma zorunluluğu getiriyoruz. Kadınların işgücüne katılımını daha da kolaylaştırıyoruz. Kadın girişimcilere 30 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sağlıyoruz. 100 bin liraya kadar 5 yıl vadeli olarak kullanacağınız krediler için yüzde 85 kefalet imkânı sağlamaya devam edeceğiz. Kadınlarımıza doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikincisinde 4, üçüncüsünde 6 ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı veriyoruz. Günde 4 saat çalışıp 8 saatlik ücret alacaksınız. Aradaki 4 saatlik fark da işverene yüklenmeyecek
YARI ZAMANLI İŞ: Eğer anneler bu dönem de bittikten sonra, 'Ben çocuğumun okul yaşına kadar bu imkândan istifade etmek istiyorum' derse yarı zamanlı çalışma ve yarı zamanlı maaş alacaklar. Böylece kategorik bir ayrımla meslek ile annelik arasında bir ayrım yapmak zorunda kalmayacaklar.
EMEKLİLERE BÜYÜK MÜJDE

ENGELLİ ANNELERİNİ UNUTMADI

Engelli annelerinin ne çileler çektiğini, ben kendi yeğenlerim üzerinden, ablamda bizzat müşahede ettim. 20 yılı aşkın süre hiç tatil yapamadı. Hiçbir zaman çocukları evde bırakıp bir yere gidemedi. Ama eminim gösterdiği fedakârlıkla da cenneti bir anne olarak hak etti. Engelli yaşam merkezleri kuracağız. Anneler bir yere gidecekse, engelli çocuğunu birkaç saatliğine oraya bırakabilecek. Bir tatil yapacaksa 3-4 günlüğüne oraya bırakacak. En iyi şartlarda engelli çocuklarımıza bakacağız. Onları bir külfet gibi değil, Rabbimizin bize diğer evlatlarımız gibi sunduğu bir nimet olarak gördüğümüzü ortaya koyabilmek için her türlü imkânı sunacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara büyük müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN