Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Philip Morris-Sabancı'dan İzmir'e Ar-Ge merkezi

80 milyon dolarlık yatırım planlayan Philip Morris, dünyanın ilk oryantal tütün merkezini İzmir'de kurdu

Giriş Tarihi: 29.10.2015
Philip Morris-Sabancı'dan İzmir'e Ar-Ge merkezi
PhIlIp Morris/ Sabancı, bir ilke imza atarak İzmir'de dünyanın ilk Oryantal Tütün Agronomi Merkezi'ni kurdu. Merkez bünyesinde geliştirilen iyi tarım uygulamaları tarlaya aktarılarak, oryantal tütünde Türkiye'nin tütün üretiminde sürdürülebilirlik, verimlilik ve kalitenin artmasına katkı sağlanacak. Bu kapsamda da 80 milyon dolarlık yatırım planlayan şirketin Kurumsal İletişim Direktörü Filiz Yavuz Diren Türkiye'de 68 bin çiftçi ailesinin geçimini tütün üretiminden sağladığını, Türkiye'nin özellikle oryantal tütünde yüzde 30'luk payda dünya lideri olduğunu kaydetti. Agronomi Merkezi, tütün yetiştiriciliği konusunda 'Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu' belgesine sahip ilk merkez olma özelliğini taşıdını aktaran Diren, "Merkezde 4 sera, tütün bakım odası, tohum işleme odası ve deposu, laboratuvar gibi bölümleri yer alacak" diye konuştu.

VERİMLİLİK % 35 ARTACAK
Agronomi Merkezi'nin de verimliliği artıracağını anlatan Diren, "Uygulanan çift dikim ile tütün yetiştiriciliğinde verim yaklaşık yüzde 35 artıyor. Modern tütün kurutma sistemi ile maliyette yüzde 20 düşüş sağlanıyor" dedi.

80 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
İhracat amaçlı kapasite artışına yönelik 80 milyon dolarlık yeni yatırım yapacaklarını dile getiren Diren, Türkiye'de bugüne kadar 680 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini anlattı. Diren "Geçen yıl 160 milyon dolarlık ihracat yaptık" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Philip Morris-Sabancı'dan İzmir'e Ar-Ge merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN