İhtisas Bölgesi'nde sona gelindi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, 'nin ilçesinde 2 bin 539 hektarlık alanın, ' İhtisas Endüstri Bölgesi' olarak ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu kararının beklendiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 30.10.2015 12:38 Güncelleme Tarihi: 30.10.2015 14:38
Niğde Bor Enerji İhtisas Bölgesi'nde sona gelindi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 'nin ilçesinde 2 bin 539 hektarlık alanın 'Niğde Bor İhtisas Endüstri Bölgesi' olarak ilan edilmesi için çalışmaların Başbakanlığa iletildiğini belirterek, "Niğde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ile ilgili bakanlar kurulu kararının alınması bekleniyor" dedi.

Niğde'nin günlük ortalama güneşlenme süresi bakımından Türkiye'nin en iyi güneş enerjisi potansiyeline sahip illerinden biri olduğuna dikkati çeken Işık, "Niğde Valiliği tarafından mart ayında bakanlığımıza gönderilen yazıda, ilin topraklarının genelde verimsiz ve diğer enerji kaynakları yönünden zayıf noktada bulunduğu belirtilerek, Bor ilçesinde yer alan 2 bin 539 hektar büyüklüğündeki mera arazisinin 'Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi' olarak ilan edilmesi talep edilmişti" diye konuştu.

Işık, güneş enerjisinden elektrik üretmek amacıyla Niğde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının uygunluk görüşünün alındığını ifade etti. Uygunluk görüşünün alınmasının ardından, temmuz ayında yer seçimi etüt çalışmasının yapıldığını bildiren Işık, bu çalışma sonucunda 2 bin 539 hektarlık alanın tamamının, enerji ihtisas endüstri bölgesi olarak ilan edilmesi fikrinin netleştiğini anlattı.

2 BİN 539 HEKTARDA GÜNEŞTEN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Konunun Endüstri Bölgeleri Koordinasyon Kuruluna sunulması kanaatine varıldığını belirten Işık, şöyle devam etti:

"Endüstri Bölgeleri Koordinasyon Kurulumuzun bu ayki toplantısında, Niğde'nin Bor ilçesi, Badak ve Seslikaya köyleri sınırları içinde Tozlukaya, Karataşlı, Çekirge Yurdu ve eski Badak mevkilerinde bulunan 2 bin 539 hektarlık alanın, 'Niğde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi' olarak ilan edilmesi için çalışmaların bakanlar kuruluna sunulması oy birliğiyle kararlaştırıldı. Konu, bakanlığımızın yazısıyla Başbakanlığa iletildi."

Işık, Niğde Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı alınmasının beklendiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Niğde Bor Enerji İhtisas Bölgesi'nde sona gelindi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN