Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 bin MS'liye 'yol arkadaşı' oldu

Serdar Ortaç'la anılır hale gelen MS, Türkiye'de yaklaşık 40 bin kişinin hayatını etkiliyor. Novartis'in 'Yol ArkadaşıMSın' projesiyle hem hastalar hem de yakınları hayata tutunuyor

Giriş Tarihi: 1.11.2015
40 bin MS'liye 'yol arkadaşı' oldu
Hemen her insanın hayatta hızını kesen, yolundan sapmasına ya da emniyet şeridinde şöyle bir durup soluklanmasına neden olan olaylar vardır. Multipl Skleroz, kısaca MS olarak anılan nörolojik hastalığı taşıyanlar da teşhisin ilk konulduğu anları genellikle böyle tanımlıyor. Örnekler gösteriyor ki, kimileri durumu kabullenip daha yavaş da olsa yeniden yola koyulabilirken kimileri tekrar akan trafiğin bir parçası olmaya cesaret edemiyor. Hastaların hayatlarına kaldıkları yerden başlamalarını kolaylaştırmak için 2010'dan bu yana çalışmalar yapan Novartis, Türkiye'de örnek sayılabilecek bir proje yürütüyor. Yol ArkadaşıMSın adındaki proje kapsamında Türkiye'deki 8 bin 500 hastaya direkt ulaşıldı.

FARKINDALIK SAĞLIYOR

Novartis Türkiye Nörobilim Bölüm Direktörü Sevilay Özdemir projenin yarattığı etkiyi konuştuk. Özdemir'in verdiği bilgiye göre Türkiye'de yaklaşık 40 bin MS hastası var. Bu kişilerin bir bölümü hastalığını saklıyor. "Oysa bu, yalnız atlatılacak bir durum değil" diyen Özdemir, bu nedenle 3 yıl önce başlatılan projeye hasta yakınları da dahil ettiklerini anlatıyor. Türkiye MS Derneği işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında kurulan internet portalı hastalığını gizli yaşayan kişilere büyük katkı sağlamış. Özdemir, "Farkındalığa hizmet ediyoruz. Başarılı hikâyeleri paylaşıyoruz" diyor.

GÜLÜMSETEN TURNE

Gerçek hayat hikâyelerinin paylaşıldığı "Bir Yolculuk Kitabı", MS'li sanatçıların anlatıldığı YaşaMSanatı gibi projelerle Yol ArkadaşıMSın'ın çerçevesi genişletilmiş. Ünlü tiyatro oyuncularının katıldığı Gülümseten Turne ile hastalıkla ilgili önemli bilgilerin yer aldığı bir oyun Türkiye'yi dolaşıyor. 8 bin 500 hastaya ulaşan turne aralıkta Gaziantep yolcusu.

BİTİŞ TARİHİ YOK

Novartis, Yol ArkadaşıMSın için bir bitiş çizgisi koymamış. 2016'da bilgilendirme toplantılarını artırarak sürdüreceklerini söyleyen Özdemir, gelecek yıl canlı online toplantılar yapmayı planladıklarını anlatıyor. İnternet erişiminin hastalığını gizli yaşayanlar için önemli olduğunu anlatan Özdemir, "Bir çocuk utandığı için toplantılara gelmek istemediğini yazdı. İşini kaybetme korkusu olan bir hasta müdüründen saklıyor durumu. MS nedenli çok sayıda boyanma hikâyesi dinliyoruz. Bu nedenle internetten dertlerini anlatıyorlar" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 bin MS'liye 'yol arkadaşı' oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN