Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı ekonomistler tek parti iktidarını değerlendirdi!

Rabobank Gelişmekte Olan Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, "Tek parti iktidarı Türkiye'nin ekonomisine güç kazandıracak" ifadelerini kullandı.

Giriş Tarihi: 2.11.2015 17:02 Güncelleme Tarihi: 2.11.2015 17:03
Yabancı ekonomistler tek parti iktidarını değerlendirdi!
1 Kasım Genel Seçimine ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Matys, AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinde yeniden tek başına iktidara gelmesiyle siyasi belirsizlik ortamının ortadan kalktığını ifade etti.

7 Haziran'daki seçim sonuçlarından sonra Türkiye'de belirsizliğin hakim olduğunu vurgulayan Matys, bu belirsizlikten dolayı ekonomiye ilişkin öngörülerin zayıfladığını ve bunun da TL'nin dolar karşısında rekor seviyelerde değer kaybetmesine sebep olduğunu aktardı.

Gerileyen petrol fiyatlarına rağmen TL'deki değer kaybının enflasyonun düşmesini engellediğini dile getiren Matys, bundan dolayı enflasyonun eylül ayında yıllık bazda yüzde 7,95'e yükseldiğini anımsattı. Matys, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikalarının da 7 Haziran'dan bu yana ekonomiye katkı sağlamadığının altını çizdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Güven Endeksine de değinen Matys, eylül ayında 58,52'e gerileyerek rekor seviyede düşüş yaşayan endeksin 1 Kasım seçimleriyle istikrarın tekrar sağlanacağına ilişkin ümitlerin artmasıyla ekim ayında 62,78 seviyesine yükseldiğini vurguladı.

Matys, "Tek parti iktidarı Türkiye'nin ekonomisine güç kazandıracak" ifadelerini kullandı.

Seçim sonuçlarının hem hanehalkının hem de şirketlerin ekonomik hassasiyetlerini olumlu etkileyeceği öngörüsünde bulunan Matys, bunun da iç talebin artacağı anlamına geldiğini aktardı.

"Dolar/TL, 2,70 seviyesine kadar geri çekilebilir"

Nomura Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Stratejisti Timothy Ash ise AK Parti'nin seçim zaferinin etkisiyle dolar/TL'nin 2,80 seviyesinin altına gerilediğini vurguladı. 7 Haziran seçimlerinde dolar/TL'nin 2,67 seviyelerinde olduğunu anımsatan Ash, kurun bu seçim sonuçlarının ardından 2,70 seviyesine kadar geri çekilebileceği öngörüsünde bulundu.

Avrupa'daki mülteci krizine de değinen Ash, Avrupa Birliği'nin (AB) mülteciler konusunda Türkiye'nin yardımına ihtiyacı olduğunu kaydetti. Avrupa devletlerinin mülteciler konusunda yeni kurulacak hükümetle anlaşma olanağının bulunduğunu aktaran Ash, Avrupa'nın, Türkiye'nin mülteci sorununu çözebileceğine inandığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı ekonomistler tek parti iktidarını değerlendirdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN