Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstihdama sandık dopingi

Yeni eleman ihtiyacını seçim sonuna erteleyen iş dünyası, sandıktan istikrar çıkınca tekrar gaza bastı. 2 Kasım itibarıyla iş ilanları yeniden devreye girdi. İK firmaları kasımda aylık yüzde 20 istihdam artışı bekliyor

Giriş Tarihi: 4.11.2015
İstihdama sandık dopingi
Erken seçim kararı sonrası yatırım ve işe alım planlarını askıya alan ve 1 Kasım'a kilitlenen iş dünyası, sandıktan çıkan 'tek parti iktidarı' ile istihdam planlarında yeniden gaza bastı. 2014 yazında aylık ortalama 8 bin kişiyi işe yerleştirirken bu yılın aynı döneminde rakamın 6 binlere kadar düştüğünü dile getiren Eleman.net'in Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, "7 Haziran'dan bugüne çok sıkıntılı bir dönem geçirdik. İşe alımlar durdu, iş başvuruları arttı. Ancak seçim sonrası rahat bir nefes aldık" dedi. Sandıktan istikrar çıkmasıyla firmaların kasıma odaklandıklarını dile getiren Ünsal, "Pek çok müşterimiz 'istikrar olursa alımlara başlarız' diyordu. Gelen taleplere bakıldığında bu yılın kasım ve aralık aylarındaki işe alımların geçen yılın son çeyrek toplamını yakalayacağını söylemek yanlış olmaz. Bu da iki ayda en az yüzde 20'lik istihdam artışı anlamına geliyor. Aylık işe yerleştirme rakamımız kasımda 10 bini aşar" diye konuştu.

2 şirkett en 1'i işe alacak

Uluslararası işe alım ve danışmanlık firması PageGroup Türkiye Genel Müdürü Hugo Campo da istihdam talebindeki artışın 2 Kasım'dan itibaren net olarak görüldüğünü söyledi. Campo, "Şirketler gelecekten umutlu ve tekrar işe alımlara başladı. Bu tabloyu şirketimizin 2015 Global İnsan Kaynakları Barometresi sonuçları da destekliyor. Araştırmaya katılan şirketlerin yarısı önümüzdeki aylarda işgücünü artıracağını belirtti" dedi.

Üretim, inşaat ve perakende önde

Türkiye'deki şirketlerin yüzde 35'inin doğru yetenekleri işe alabilmek için önümüzdeki aylarda istihdam bütçesini artırmayı planladığını söyleyen Hugo Campo şöyle konuştu: "Türkiye'deki şirketlerin neredeyse yarısı (yüzde 46) eleman sayısının artacağını, bunun yüzde 64'ü de artış oranının yüzde 5'ten daha fazla olacağını düşünüyor. Bu sonuçlar şirketlerin perspektiflerinin iyimser olduğunu ortaya koyuyor. Seçimlerden sonra stabil ortam ve ekonominin de etkisiyle bu pozitif bakış açısı devam edecek. En yoğun işe alımlar ise üretim, perakende, inşaat ve ihracat yapabilen sektörlerde olacak. Yaz dönemindeki durgunluk hızla yerini ertelenen alımlarının yenilenmesine bırakıyor. Durum hızla düzeliyor."

Yönetici bonusları yükseliyor
MyexecutIve Danışmanlık'ın Kurucusu Müge Yalçın, orta ve üst düzey yönetici taleplerinde de hareketin seçimi takip eden 2 Kasım itibarıyla hızlandığını ifade etti. Firmaların yeniden yönetici talebine başladığını vurgulayan Yalçın, "İstikrar sonucuyla birlikte yöneticiler de maaş paketlerinde zam talebine hazırlanıyor. 'Yıl sonu bonuslarının artacağı artık çok net" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstihdama sandık dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN