Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu'da 10 bin işletme ipten döndü

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Güneydoğu'da 10 bin işletme ipten döndü

Terör ve siyasi belirsizlik nedeniyle ticaretin adeta durduğu Güneydoğu'da 1 Kasım seçimleri umut oldu. 10 bine yakın işletmenin iflasın eşiğine geldiğini belirten işadamları, acil eylem planı bekliyor

Beş aydır süren terör eylemleri ve siyasi belirsizliğin faturasının en çok kesildiği Doğu ve Güneydoğu illeri seçimle nefes aldı. 7 Haziran'dan itibaren artan terör olaylarının yanı sıra PKK'nın kazdığı hendeklerle iş yapamaz hale gelen esnafın bir kısmı kepenk indirirken, bir kısmı da iflasın eşiğine gelmişti. Bölgede, en az 10 bine yakın işletmenin çok kötü durumda olduğu belirtiliyordu. İşadamları, 1 Kasım seçimlerinin adeta can simidi olduğunu, rahatlamanın piyasaya yansıyacağını söylüyor.

DOĞAL AFET DESTEĞİ GELSİN

DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, "Bölgemizde büyük bir rahatlama oldu. Adeta sırtımızdaki kamburu attık" dedi. Son dönemde bölgede yaşananları doğal afet durumuna benzeten GÜNGİAD Başkanı Hakan Akbal ise, hükümetten bölgedeki işadamlarına bu açıdan destek vermesi gerektiğini söyledi. Akbal, "Bizim tahminlerimize göre 10 bine yakın işletme iflasın eşiğine gelmişti. Bunların finansal rahatlamaya ihtiyaç var. Örneğin Valilikler, zarar gören esnaflara özel bir belge verebilir. Bu belgeyle bankalara giden esnaf faizsiz kredi alabilir" dedi.

VERGİ VE SİGORTA KOLAYLIĞI MASADA

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu da bölgedeki ekonomik atmosferin kısa sürede rahatlama sürecine gireceğine işaret etti. Bölgede uzun süredir devam eden karmaşa ortamının bedelini en ağır ödeyen kesimlerden birinin de esnaflar olduğunu belirten Ensarioğlu şöyle devam etti: "Esnafımızın vergi, sigorta gibi konularda yapılandırma talepleri var. Bizler de bu tür konulara pozitif bakıyoruz. Zaten seçim vaatlerimizde de bölgemize yönelik çok sayıda müjde vardı. Bunlarda kısa zaman içerisinde hayata geçecek. Şu an siyasi ve ekonomi umut dolu bir seyir içerisinde. Siyasi istikrar ekonomide de istikrar getirecektir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'da 10 bin işletme ipten döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN