Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel piyasanın devleri Türkiye'den umutlu

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Küresel piyasanın devleri Türkiye'den umutlu
Küresel piyasalara yön veren finans kuruluşları, Türkiye'nin seçim döngüsünden tek parti iktidarıyla çıkmasının en iyi sonuç olduğuna işaret ederek, bunun büyüme ve özel sektör yatırımlarına ivme kazandıracağını öngörüyor. Goldman Sachs Gelişen Piyasalar Direktörü Ahmet Akarlı, "Politik belirsizlik biraz devreden çıkmış gibi görünüyor. İstikrarsız koalisyon hükümetleri ihtimali devre dışı kaldı. Bu, yatırımcılar açısından rahatlatıcı. Önümüzdeki 4 yıl için yeniden tek parti hükümeti ve onun getirdiği görece istikrar ortamından bahsedebiliriz. 1 Kasım öncesine nazaran Türkiye'nin orta vadeli görünümü iyileşmiş görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

RAHATLAMA RALİSİ

Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Clay Berry ise seçim sonuçlarının pozitif etkilerinin şimdiden görünmeye başladığına dikkati çekerek, "Sonuçlar açıklandığından bu yana, Türk varlıklarında bir 'rahatlama rallisi' yaşanıyor. TL'nin değer kazandığını, tahvil getirisinin düştüğünü ve Türk hisse senetlerinin desteklendiğini görüyoruz. Bu, büyük oranda siyasi belirsizliğin tamamen ortadan kalkmasından kaynaklandı ve bir süre devam edecektir" görüşünü paylaştı.

BÜYÜMEYE 1 PUAN EKLEDİ
Commerzbank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, ise seçim sonuçlarının ardından önümüzdeki yıla ilişkin ekonomik büyüme tahminini yüzde 2.5'den, 3.5'e yükselttiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel piyasanın devleri Türkiye'den umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN