Şeyhten orta gelirliye konut sözü

Giriş Tarihi: 6.11.2015
Şeyhten orta gelirliye konut sözü

Katar Şeyhi Al Thani Türkiye'deki ilk yatırımını Fikirtepe'ye yaptı. Şeyh 260 milyon liralık Velvet Towers projesinden sonra orta gelirliye konut yapacak

Türkiye'de yatırım kararı alan Katar Kraliyet Ailesi üyelerinden, Katar İktidar Aile Konseyi Genel Sekreteri Şeyh Dr. Abdulaziz Al Thani'nin ilk yatırımı Fikirtepe'de yer alacak 260 milyon liralık Velvet Towers projesi oldu. Velvet Towers için Ekşioğlu Evrensel Grup ile yüzde 50 ortaklıkla Palma D'oro May şirketini kuran Al Thani'nin hedefi Türkiye'de orta gelirliye ve gençlere yönelik konut projeler geliştirmek.

ŞEYH TEMIM DE GELECEK
Grubunun Katar, Londra, Afrika, Dubai'de faaliyet gösterdiğini belirten Al Thani, "Uzun zamandır İstanbul'da iş yapmak istiyordum. 6 ayda 4 firma ile 4 farklı sektörde çalışmalarımız oldu. Dünyanın neresine gidersem gideyim her yerden İstanbul'un potansiyelini görebiliyorum" dedi. Katar ile Türkiye'nin ekonomik ilişkilerinin gün geçtikçe daha ileriye gittiğimi belirten Al Thani, "Katar Şeyhi Temim de Türkiye'ye git ve yatırım yap diye tavsiyede bulunuyor. Bu ilk projemiz olacak fakat son projemiz olmayacak" diye konuştu.

GENÇLERE PROJE LAZIM
Türkiye'de orta gelirliye konut yapmak istediğini ancak arsa maliyetlerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Al Thani, "İstanbul'da genç profesyoneller için projeler yapılması lazım. Bunu peynir ekmek gibi satabiliriz" diye konuştu. Al Thani şöyle devam etti: "İstanbul'da arsa maliyetlerinin çok yüksek olduğunu biliyorum. Orta gelirliye yönelmek zor ancak bunun 3 çözümü var. Birincisi, devletin arazi tahsisi yapması. İkincisi, maliyetleri minimize edecek çözümler geliştireceğiz. Üçüncüsü de finansman konusunda bankalarla yeni modeller üzerinde anlaşabiliriz. İstanbul'da lüks apartman yapmaktan ziyade orta ölçekli konutlar yapmak istiyorum. İstanbul'un dışındaki alternatifleri değerlendirmemiz için de devletin, şehir merkezinin dışında yeni şehirler yapması ve burada metro gibi ulaşım olanaklarını sağlaması gerekir."

AKILLI EVLER GETİRECEK
500 milyon dolarlık bir yatırım bütçeleri olduğunu vurgulayan Al Thani, "İstersem Velvet Towers'taki 3 kulenin tamamını satabilirim. Ancak Türk insanına yöneliyorum. Buraya farklı bir konsept getirmek istiyorum. itower dediğimiz akıllı evler olacak. Dünyanın her yerinden bu cihazla evi kontrol etmek mümkün olacak. 10 yıl bakım garantisi de vereceğiz" diye konuştu. Velvet Towers'ta yer alan penthouse dairelere Katar'daki çevresinden de ilgi olduğunu vurgulayan Al Thani, "Dairelerin bir tanesini ben alacağım. Katar'dan 4 arkadaşım da bu daireler için rezervasyon yaptı" dedi.

2018 YILINDA TESLİM EDİLECEK
Fikirtepe'de 260 milyon liralık yatırımla hayata geçecek Velvet Towers, Katar- Türk ortaklığında kurulan Palma D'oro May inşaat tarafından gerçekleştirilecek. 26 katlı 3 bloktan meydana gelen projede, toplam 1.250 konut yer alıyor. Palma D'oro May İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Ekşi, 564 hak sahibinin yer aldığı Velvet Towers'ta hak sahipleri ile yüzde 55 oranında anlaşıldığını söyledi. Projenin ruhsat aşamasında olduğunu ve ruhsatı aldıktan sonra satışlara başlayacaklarını ifade eden Ekşi, "KDV oranı da yüzde 1 olacak. Şubat 2016'da yapımına başlanacak olan ultra lüks projenin 2018'de sahiplerine teslim edilmesi ve fiyatların ise 385 bin liradan başlaması planlanıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeyhten orta gelirliye konut sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN