G20 ilklerle başlıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, G20 zirvesinde kadına özel W20 ile Küresel KOBİ Forumu'nun oluşturulduğunu hatırlatarak, "Türkiye'de ilk yaşanacak" dedi. Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlerle Suriye konusunu görüşeceğini de söyledi

Giriş Tarihi: 10.11.2015
G20 ilklerle başlıyor
Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve AB'yi buluşturan G20 Liderler Zirvesi Antalya'da başlıyor. Türkiye'nin dönem başkanlığında G20 tarihinde birçok 'ilk' yaşanacak. Türkiye'nin girişimiyle kurulan W20 (Women-Kadın20) ile Küresel KOBİ Forumu bundan sonra G20'nin daimi açılım grupları haline gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilecek zirvede, küresel ekonomi, diplomasi konuları detaylı şekilde ele alınacak. Zirve öncesinde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bizim öne çıkardığımız ana başlıklar güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümeye ulaşmak amacıyla kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama. Bunlar bizim sonuç bildirgemize de yansıtıldığı şekliyle özellikle küresel ekonominin güçlendirilmesi, kapsayıcı olması, kalkınmanın sürdürülebilir kılınması, uygulama noktasında alınan kararların hem ulusal hem de uluslararası küresel düzeyde uygulanmasının takibi, son olarak da yatırımların artırılması şeklinde planlandı" dedi.


KOBİ VE KADIN ÖNCELİKLİ

G20 tarihinde Türkiye'nin bir ilke imza atarak W20'yi kurduğunu hatırlatan Kalın, Küresel KOBİ Forumu'yla da küçük ve orta boy işletmelerin ulusal ve uluslararası düzeyde desteklenmesi için gerekli adımların tartışılacağını söyledi.

AZ GELİŞMİŞ ÜLKE LERE DESTEK

Zirvede ele alınacak bir diğer önemli başlığın "düşük gelirli, az gelişmiş ülkelerin küresel ekonomiye ve G-20 ekonomilerine entegrasyonu" olduğunu belirten Kalın, "Türkiye en az gelişmiş ülkelerin sekreteryasını da 2009'dan itibaren üstlenmiş bulunuyor" dedi. Zirvede, iklim değişikliği ve kalkınmanın da ele alınacağını belirten Kalın, G-20 ülkelerinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde küresel ekonomiye yüzde 2.1 düzeyinde (yaklaşık 2 trilyon dolar) artış sağlama taahhüdünde bulunacaklarının altını çizdi.

BELEK'TE KUŞ UÇMAYACAK
Antalya Valiliği dünden itibaren 18 Kasım'a kadar toplantı, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması ve benzeri etkinlikleri yasakladı. G20 Zirvesi öncesinde Türk Hava Yolları da yolcuları için bir uyarı yayınladı. Uyarıda, "G20 nedeniyle 11-16 Kasım tarihlerinde Antalya Havalimanı'nda olağanüstü güvenlik tedbirleri alınacağı bildirilmiştir. Güvenlik tedbirleri kapsamında havalimanına giriş yolları tek şeride düşürülecek, otopark kullanımları kısıtlanacaktır. Bu nedenle yolcular güvenlik taramaları için gereken süreyi de göz önünde bulundurmalı" denildi.

DÜDEN'DE GÖRSEL ŞÖLEN OLACAK
Antalya turizmi de zirve sırasında katılımcılara tanıtılacak. Düden Şelalesi'nin denize dökülen bölümü ışıklandırılacak. Şelalenin aktığı yola ve suyun düştüğü yere renk animasyonlu ve LED'li aydınlatma armatürlerle ışıklandırma yapılacak. Yanıp sönecek küreler ve renk geçişleri ile muhteşem bir görüntü ortaya çıkacak projenin maliyeti 1 milyon 690 bin lira. Kundu Oteller Bölgesi ile Belek Turizm Bölgesi arasındaki Aksu Çayı üzerine inşa edilen iki köprünün yapımı da tamamlandı.

SURİYE TRAFİĞİ
G20 Liderler Zirvesi'nde ekonominin ardından en önemli gündem maddelerinden biri terör ve mülteci sorunları olacak. Bu çerçevede, Suriye'deki iç savaş ve bu ülke kaynaklı mülteci sorunu dünyaya yön veren liderlerin bir araya geldiği toplantıda, kapsamlı olarak ele alınacak. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, zirve sırasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın aralarında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de yer aldığı katılımcı liderlerle ikili görüşmeler yapacağını ve zirve sırasında liderlerin Suriye konusunu 'etraflıca' ele alacağını söyledi.

ZİRVE TAKVİMİ
* 12 Kasım'da T20 (Think) etkinlikleriyle başlayacak zirvede, 13 ve 14 Kasım'da L20 (labour), 14 ve 15 Kasım'da B20 (business) toplantıları düzenlenecek.
* Zirvenin resmi açılışı, ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Kasım'daki açılış konuşmasıyla başlayacak. Liderlere eşi Emine Erdoğan ile resepsiyon verecek.
* G20 üyesi ülkelerin liderler 15 Kasım'da aile fotoğrafı çektirecek.
* Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Kasım'da da düzenleyeceği basın toplantısı ile yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G20 ilklerle başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN