Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'ya açılıyor

Teknik Yapı, İstanbul'da hayata geçirdiği konsept projeleri Anadolu'ya taşıma kararı aldı. İlk durak olarak Denizli'yi seçen şirket, bölgede önümüzdeki yıl bin 500 konut yapmayı planlıyor

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Anadolu'ya açılıyor
Teknik Yapı, rotasını Anadolu'ya çevirdi. Denizli'de 115 dönüm arazi üzerinde yeni projeye başlamayı hedefleyen şirket, İstanbul Tuzla'da yaptığı Evora İstanbul konseptini bu kente taşıyacak. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, şöyle devam etti: "Tuzla'da Evora İstanbul'u yaparken kimse bölgenin de projenin de bu değerde olabileceğine inanmadı. 1 milyar lira değerindeki Evora İstanbul, şu anda 3 milyar liraya ulaştı. Aynı modeli Denizli'de de uygulayacağız." Denizli'nin önemli iş ve kültür turizmi lokasyonu olması sebebiyle öne çıktığını anlatan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım ise, karma projeyle ilgili şunları söyledi: "Projeyi Emlak Konut GYO ile birlikte gerçekleştirdiği arsa satışı karşılığı gelir paylaşım modeliyle hayata geçireceğiz. İçinde konut alanları, rezidans, turizm-ticaret ve park alanı gibi yerleri olacak. Bin 500 konut planlanıyoruz. Öncelikle yöresel mimari konsepte bakıyoruz. Bölge insanının olmazsa olmazı balkon. Her dairenin oturulabilecek balkonu olmasına özen gösteriyoruz. Bölgede metrekare fiyatları 2 bin 500 lira civarında. 2016 başında lansmanını yapmayı planlıyoruz."

Satışta 2014'ü geçeriz

2015 Eylül'de konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.1 daralmasının istisnai bir durum olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım, söz konusu gerilemenin faizlerdeki yükseliş, seçim öncesi beklemeye geçen talep ve bir haftalık bayram tatilinde satış yapılamamasından kaynaklandığını söyledi. Ocak-eylül döneminde toplam konut satışlarının 936 bin 615 adet olarak gerçekleştiğini hatırlatan Durbakayım, geriye kalan üç ayda yıllık 1.2 milyon adetlik hedefin çok rahat yakalanacağını hatta bir miktar geçebileceğini belirtti. Seçim sonrası tek partili bir hükümetin kurulacak olmasının inşaat sektörüne 2004'teki gibi bir ivme kazandıracağını ifade eden Durbakayım, 2016'da faiz oranlarının belirleyici rol oynayacağını açıkladı. "Mevcut faizler aylık yüzde 1- 1.2 seviyelerinde bulunuyor" diyen Nazmi Durbakayım "Eğer mortgage yasası tam işlerliğe kavuşursa konut kredilerindeki faiz oranı aylık bazda yüzde 0.60- 0.70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar" dedi.

Kat irtifakı nüfus kâğıdı

Fikirtepe'de iki adada kat irtifakı kurup satışları başlattıklarını, diğer iki adada ise ruhsat almak üzere olduklarını anlatan Durbakayım, bölgede tüm prosedürlere uyarak hareket ettiklerini söyledi. Durbakayım, "Konut yapıp satmak için kat irtifakını kurmanız lazım. Çünkü bu nüfus kağıdı demektir. Biri 'Benim dairem o değil, buydu!' derse, her şey en başa döner" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'ya açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN