Bank Asya ortağı polise dava

TMSF'nin el koyduğu Bank Asya'nın ortaklarından olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü polisi Cihat Ersal'ın, bu durumunu bildirmediği ortaya çıktı. Ersal hakkında, mal bildiriminde bulunmadığı gerekçesiyle dava açıldı

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Bank Asya ortağı polise dava
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) 'belirsiz organizasyon şeması' nedeniyle yönetimine el koyduğu Bank Asya'nın ortaklık yapısındaki çarpıklıklar tek tek ortaya çıkmıştı. 22 Kasım 2014'te yapılan olağanüstü genel kurulu toplantı tutanakları, bankanın ilginç ortakları olduğunu gözler önüne sermişti. Bankanın B grubu hissedarları arasında yer alan Cihat Ersal'ın genel kurulun toplantı tutanaklarına geçen ikametgah adresi İstanbul Emniyet Müdürlüğü, A Blok, Kat: 6, Fatih-İstanbul olarak geçmişti. Cihat Ersal'ın adının SABAH tarafından gündeme getirilmesi üzerine harekete geçen Emniyet Müdürlüğü, o dönem Osmanlı Arşivleri Müdürlüğü'nde görev yapan Ersal hakkında araştırma yaptı.

MAL BEYANINDA YOK
İnceleme sonucu Ersal'ın Bank Asya hissedarı olduğu kesinleşti. Fakat memurun hissedar olduğunu bildirmediği ve mal beyanına da yansıtmadığı anlaşıldı. Ersal, savcılık ifadesinde Bank Asya hissedarı olduğunu inkar etmedi. Birikimleri ve vefat eden babasından kalan mirası, Bank Asya hissesi almak suretiyle değerlendirdiğini kaydeden Ersal, bunu mal beyanına yansıtması gerektiğine ilişkin bir zorunluluk olduğundan haberinin olmadığını iddia etti.

SAVCILIKTAN İDDİANAME
Savcılık 3628 sayılı kanunda devlet memurlarının mal varlığında önemli bir değişiklik olduğunda bir ay içinde mal bildiriminde bulunulmasının zorunluluğu olduğunu hatırlattı. Savcılık, Cihat Ersal'ın bu zorunluluğu yerine getirmemek suretiyle suç işlediğini tespit ederek yargılanması için iddianame düzenledi. Ersal, Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank Asya ortağı polise dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN