Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 yıl sonra cari fazla

Dış ticaretteki toparlanma ve emtia fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, cari açık eylülde 6 yıl aradan sonra fazla verdi. Yıllık açık 5 yılın dibine inerken, iyileşmenin devamı bekleniyor

Giriş Tarihi: 12.11.2015
6 yıl sonra cari fazla
Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3.8 ile beklentilerin çok üzerinde büyüyen, dış ticaret açığı 5.5 yılın dibine inen, küresel durgunluğa rağmen ihracattaki kaybını ekimde yüzde 1.5'e düşüren Türkiye'ye bir iyi haber de ödemeler dengesinden geldi. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin üstünde demoklesin kılıcı gibi tuttuğu ve kırılgan beşlinin en kırılganı değerlendirmesine gerekçe olan cari açıkta tarihi bir dönemece girildi. Eylül 2014'te 2 milyar 365 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı döneminde, petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle, 95 milyon dolarla 6 yıl aradan sonra ilk defa fazla verdi. Yıllık açık 40 milyar 569 milyon dolarla 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Cari açık en son Ekim 2009'da 629 milyon dolar fazla vermişti. Geçen yıl yüzde 5.7 olan cari açığın GSYH'ye oranının bu yıl yüzde 4.5'e gerilemesi bekleniyor.

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK

9 aylık cari açık 31.5 milyar dolardan 25.5 milyar dolara indi. Kaynağı belirsiz para girişi ise eylülde 1 milyar 980 milyon dolar, 9 ayda ise 13.4 milyar dolar oldu. Ziraat Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, cari açıktaki sert düşüşün Türkiye'nin dış ticaret hadlerinin iyileşmesinden kaynaklandığını belirterek, "Ekim ayında da cari açıkta iyi seyir devam edecek ve yıl sonunda açık 36 milyar dolara doğru inecek" dedi.

YABANCILARIN GÜVENİ ARTIYOR
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, cari açığın yıl sonunda 35 milyar dolar seviyesine gerileyeceğini tahmin ettiklerini söyledi. Cari açığın finansman kalitesinin arttığına dikkat çeken Zeybekci, 2014 yılının 9 ayında 9.5 milyar dolar olan doğrudan yabancı yatırımlar girişinin 2015'in aynı döneminde yüzde 32.3 artarak 12.6 milyar dolar seviyesine ulaştığını ifade etti. Cari açığın finansmanında net doğrudan yabancı yatırımların payının yüzde 12'den 34'ler seviyesine yükseldiğine işaret eden Zeybekci, "Doğrudan yabancı yatırımların hızlanarak artması, Türk ekonomisine küresel anlamda güvenin arttığının bir göstergesidir" dedi.

JP MORGAN: BORÇLANMA PROBLEMİ YOK
JP Morgan, 6 yıl aradan sonra cari fazla verilmesinin Türkiye'nin yeniden dengelenmesinin hız kazandığını gösterdiğini bildirdi. JP, Türk şirketlerinin yurtdışından borçlanmada zorluk ile karşı karşıya olmadığına işaret etti.

DOLAR 2.88 TL'YE KADAR DÜŞTÜ
Cari işlemler dengesinin 6 yıl aradan sonra fazla vermesi piyasalara da olumlu yansıdı. Güne 2.91 TL'nin üstünde başlayan dolar, verinin ardından 2.88 TL'ye geriledi. Borsa gün içinde 82 bin puanı aşarken, 10 yıllık tahvilin faizi yüzde 9.86'ya indi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 yıl sonra cari fazla
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN