Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mülteciye ilaçta kaosun adı 99

2.5 milyon Suriyeli mültecinin kimlik numarası 99'la başlatılınca ilaç krizi çıktı. Henüz kayıt altına alınamayan mülteciler reçeteleriyle eczane kapısında kaldı

Giriş Tarihi: 12.11.2015
Mülteciye ilaçta kaosun adı 99
Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanan mülteciler, ilaca ulaşmakta zorluk çekiyor. Daha önce Afet İl Müdürlükleri, valilikler ve bölge eczacı odaları koordinasyonunda verilen ilaç hizmeti 15 Ekim'de yürürlüğe giren genelgeyle Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) bağlandı. Göç İdaresi tarafından kimlik numarası verilen mülteciler, reçeteyle herhangi bir eczaneye gittiklerinde Medula (İlaç Provizyon Sistemi) üzerinden ilaçlarını alabilecekti. Ancak Göç İdaresi'nin olası örgüt bağlantıları ya da mültecinin Türkiye'de yaşayıp yaşamadığını kontrol etmek için daha önce 98 ile başlayan kimlik numaralarını 99 olarak revize etmesi ve bu durumun Medula'ya aktarılmaması hastalarla eczacılar arasında kaosa neden oldu. Reçeteyle eczaneye gelen mülteciler kimlik numaraları Medula'da görülmeyince ilaç alamadı. Bir protokol olmadığı için eczacılar da mültecilere ilaç vermiyor. İlaçtaki fiyat farkının kimden ve nasıl tahsil edileceği, muhatap kurumun neresi olacağı konusu netlik kazanmış değil. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, mültecilerle ilgili bir protokol imzalanması gerektiğini belirterek, "Pek çok eczacımız inisiyatif kullanarak acil hastaların ilaçlarını temin etmeye çalışıyor ancak uygulama sürdürülebilir değil" diye konuştu.

GÖÇ İDARESİ DEVREDE
2.5 milyon mültecinin yüzde 20'sinin Gaziantep'te bulunduğunu dile getiren Gaziantep Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirci şunları söyledi: "Artık 81 ilden reçeteler Ankara'ya gidiyor ancak bunun takibini kimin yapacağı belli değil. Pek çok belirsizlik var." Mardin Eczacı Odası Başkanı Mehmet Yaşın ise "Toplu bir mesaj gönderip provizyon alınamayan mültecilerin Göç İdaresi'ne yönlendirilmesi talimatını verdik" dedi.

AFAD: SORUN ÇÖZÜLECEK
AFAD yetkilileri ise verilen kimlik numaralarıyla bu sorunun kısa zamanda çözüleceği bilgisini verdi.

300 BİN MÜLTECİ KAYIT DIŞI
Türkiye'nin çeşitli illerinde 20'yi aşkın mülteci kampında, Suriyeliler sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerden ücretsiz faydalanıyor. TEİS (Türkiye Eczacı İşverenleri Sendikası) verilerine göre Medula'ya kaydedilmeyen 300 bin mülteci var. Mültecilerin sağlık hizmeti almaları için bir Yabancı Tanıtım Kartı çıkarmaları gerekiyor. Bazı illerde ilaç ücretlerinin yüzde 80'i AFAD, yüzde 20'si ise hasta tarafından karşılanıyor. Bazı illerde ise ilaç masrafının tamamı hastadan talep ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteciye ilaçta kaosun adı 99
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN