Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göç Bakanlığı geliyor

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Göç Bakanlığı geliyor

Suriyeli sığınmacı sayısının 2 milyonu aşması üzerine hükümet yeni bir bakanlık kurma çalışması başlattı

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacı sayısının 2 milyonu aşması üzerine hükümet yeni bir formül arayışına girdi. Bakanlıkların yeniden yapılandırılması üzerinde çalışan Kalkınma Bakanlığı'nın 'Göç Bakanlığı' kurulması için çalışma yaptığı öğrenildi.

SURİYE'DE VAHŞETİN YÜREK SIZLATAN BELGELERİ

Tek çatı formülü
Yeni bakanlığın, göç alanındaki politika ve stratejileri uygulaması planlanıyor. Bu konularla ilgili çalışma yapan kurum ve kuruluşların tek çatıda toplanmasını sağlayacak formül, sığınmacıların Türkiye'ye giriş ve kalışlarındaki koordinasyon eksiklerini de gidermeyi amaçlıyor. 2013'te İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık'a bağlı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın (AFAD) da bu bakanlığa bağlanması düşünülüyor.

RUSYA SURİYE'DE 254 SİVİL ÖLDÜRDÜ

3 bin personel alınmıştı
2 yıl önce kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 81 ilde il, 148 ilçede de ilçe teşkilatı bulunuyor. Geçen yıl merkez ve taşra teşkilatına 3 bin personel alınmıştı. Suriye vatandaşlarına geçici koruma sağlayan AFAD, 260 bini 10 ilde kurduğu ve yönettiği 25 barınma merkezinde mültecilere hizmet veriyor. Uluslararası camia mülteciler için sadece 418 milyon dolar ayırın, Türkiye bugüne kadar 7.6 milyar dolar harcama yaptı.

SURİYE HAVA SAHASINDA İLGİNÇ KARŞILAŞMA

Bakanlıklar bölünüyor
Hükümet programının yazımına başlayan Kalkınma Bakanlığı'nın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ikiye ayrılması konusunda da çalışma yaptığı belirtiliyor.

AK PARTİ'DE 13 YIL SONRA 18 KASIM SÜRPRİZİ


Ekonomiye ESK modeli

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi, güvenlik ve dış politikadaki açıklamalarının detayları belli olmaya başladı. Ekonomide Ekonomik Sosyal Konsey benzeri bir yapı kurulması gündemde. Ekonomi bakanlıkları ve bürokratlarının yer alacağı bu yapının ayda bir başbakanın başkanlığında toplanarak politikaları belirlemesi planlanıyor. Bu yapı kurulsa da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı sistemi devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göç Bakanlığı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN