Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 trilyon dolarlık Türkiye reçetesi

Giriş Tarihi: 14.11.2015
30 trilyon dolarlık Türkiye reçetesi

Antalya'daki 'de gelecek 15 yılda 30 trilyon dolarlık altyapı açığının finansmanı için yeni seçenekler ortaya çıktı. Ayrıca bildirgeye ilk kez sukukun da yer aldığı İslami finans girdi

Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve AB'yi buluşturan Zirvesi yarın başlıyor. Türkiye'nin başkanlığında yürütülen çalışmalar sonucunda G20 bildirgesine dünya ekonomisine yön verecek önemli başlıklar girdi. Gelecek 15 yılda 30 trilyon dolarlık altyapı açığının finansmanı için yeni seçenekler ortaya çıktı. Bildirgeye ilk kez Kira Sertifikası İhracı'nın da (sukuk) yer aldığı İslami finans araçları da girdi. Dünya alt yapısının inşasında Körfez ve Ortadoğu fonları da katkı sağlayacak. İkinci bir adım da Asya Yatırım Bankası, Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası gibi yatırım bankaları ellerindeki proje portföyünü takas edebilecek.

G20'NİN FİKİR BANKASI

Zirve, dün G20 için bir tür "fikir bankası" görevi gören Think20 (T20) etkinlikleriyle başladı. TEPAV'ın öncülük ettiği T20 toplantılarına bölgesel ve ulusal düşünce kuruluşları ve uzmanları katıldı. G20 hedeflerine ulaşılmasında yeni teknolojilerin rolü, sürdürülebilir kalkınma için bilgi iletişim teknolojilerinin rolü ve KOBİ gelişiminin desteklenmesi başlıkları tartışıldı. Liderler Zirvesi ile eş zamanlı olarak G20 çatısı altında Türkiye'nin girişi ile yaşama geçirilen ve üye ülkelerin iş dünyasını bir araya getiren B20 (business), istihdama yönelik faaliyet gösteren L20 (labour) toplantıları yapılacak.

YEDİ ANA OTURUM ya pılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek zirvede, küresel ekonomi, diplomasi ve siyasi konular detaylı bir şekilde ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 kapsamında bütün liderlerle ortak oturumlarda bir araya gelecek. Erdoğan'ın katılımıyla ikisi çalışma yemeği, beşi ana olmak üzere yedi ana oturum planlanıyor. Zirvede, "istihdam, kapsayıcılık, uygulama başlıkları" altında ekonomik konular ayrıntılı bir şekilde değerlendirilecek. Zirvede, yatırımlar, büyüme, ticaret, istihdam, rekabet başlıkları altında reformlar ve küresel durgunluktan çıkışa yönelik stratejiler masaya yatırılacak.

TÜRKİYE ÖNERDİ BİLDİRGEYE GİRDİ

Türkiye'nin önerileri doğrultusunda G20 bildirgesinde ekonomiye yönelik çok önemli başlıklar girdi. Bunlardan biri "hesap verme raporu". Bu rapor ülkelerin G20 kapsamında verdiği sözleri ne kadar tuttuğuna dair bir karne niteliği taşıyacak. Türkiye'nin gündeme getirdiği bu rapor IMF, OECD, Dünya Bankası için de gösterge olacak. Bildirgede yer alacak diğer önemli bir başlık da yatırım bankalarına ilişkin olacak. Asya Yatırım Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Afrika Yatırım Bankası gibi bankalar arasında önemli bir network kurulacak.

BELEK ZİRVEYE HAZIR
Zirvenin yapılacağı Belek bölgesinde tüm hazırlıklar tamamlandı. Üçkumtepesi, Taşlıburun ve İskele mevkileri "kırmızı alan" ilan edilirken şimdiden adeta kuş uçurtulmuyor. Konuk ülke heyetlerinin her biri için oteller ayrıldı. Düden Şelalesi de ışıklandırılarak görsel bir şölen hazırlandı.

TÜRK AKIMI ÇIKARLARIMIZA UYGUN
Rusya Devlet Başkanı Putin, Türk Akımı projesinin Rusya ve Türkiye'nin çıkarlarına uygun olduğunu ifade ederek, "Türk Akımı üzerindeki çalışmaların ivmesini yitirdiği görüşüne katılmıyorum. Bu kadar büyük bir projeyi aniden geliştirmek ve üzerinde mutabakat sağlamak mümkün değil. En önemlisi şu ki bu proje tam olarak Rusya ve Türkiye'nin çıkarlarına uygundur. Bu konuda Türk meslektaşım Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la hemfikiriz" dedi. Putin, dünya ticaretinin ve mevcut çok taraflı ticari işbirliği mekanizmalarının değerlendirilmesini ümit ettiğini belirterek, "G20'deki Türk başkanlığının çalışmalarından genel olarak memnuniyet duyuyoruz" dedi.

LİDERLERE ÖZEL İPSALA PİRİNCİ
G-20 Zirvesi'ne katılacak liderlere, üzerine isimleri nakışla işlenen özel çuvallarda Edirne'nin İpsala pirinci gönderildi. G-20 Zirvesi'ne katılacak liderler için özel hazırlanan ve liderlerin isimlerinin işlendiği hediyelik pirinç çuvalları, Antalya'ya gönderildi. İpsala Belediye Başkanı AK Parti'li Mehmet Kerman, yaptığı açıklamada, "Bizler, İpsala'mızda Türkiye'nin en çok çeltik üretilen bölgesi olarak, İpsala'nın çeltiğinin, pirincinin yetiştiği bölgeden Antalya'da yapılacak olan G-20 Liderler Zirvesi'ne ve buraya katılacak olan devlet başkanlarımıza hediye sunulmak üzere İpsala pirincini göndereceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 trilyon dolarlık Türkiye reçetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN