Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kadın dostu şirket' kriterleri yazılıyor

Almanya'da yönetim kurullarına kadın kotası koyulmasında başrol oynayan EWMD, Türkiye'de de kolları sıvadı. İlk işi "kadın dostu şirket" kriterlerinin belirlenip büyük şirketlerde uygulanması olacak

Giriş Tarihi: 15.11.2015
'Kadın dostu şirket' kriterleri yazılıyor
İstanbul geçtiğimiz hafta, Avrupa'da üst düzey yönetici kadınların kurduğu Avrupalı Yönetici Kadınlar Derneği (EWMD) üyelerini ağırladı. Dernek 14 ülkedeki 40 şehirde yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteriyor. Bireysel ve kurumsal yaklaşık bin üyesi olan EWMD'nin çalışmaları iki yıl kadar önce Türkiye'de de başladı ancak resmi dernek statüsü kazanması geçtiğimiz temmuzda oldu. 25 Türk üyenin ilk icraatı ise derneğin önemli toplantılarından birini İstanbul'a çekmekti. Yaklaşık 150 katılımcıya Avrupa deneyimlerini anlatan EWMD Başkanı Ursula Boehle, derneği kadınların yönetimde daha başarılı olmalarını sağlayan dev bir eğitim simülasyon olarak gördüklerini söylüyor ve diyor ki, "Kadınların yönetimde daha az görülmelerinin nedeni başkalarının beklentilerini kendi isteklerinin önünde tutmaları, biz bunu kırmaya çalışıyoruz."

EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ VAR

EWMD'nin Avrupa'daki en dikkat çekici eylemini sorduğumda ise hiç düşünmeden "Almanya'da yönetim kurullarına yüzde 20 kadın kotası getirilmesinde önemli rol oynadık" diyor Boehle. Dernek içindeki eş başkanlık sistemiyle de her kadının kendi başkanlık tatbikatını yaptığını, yönetici seviyesindeki yeteneklerini test ettiğini anlatıyor. EWMD'nin Türkiye hedefleri, Avrupa'daki sürece nazaran çok daha hız gerektiriyor. Kadın dostu şirket kavramının yerleşmesi, üniversiteli yenetekli kızların yöneticiliğe hazırlanması bunlardan sadece birkaçı.

'DAHA ÇOK DOĞUM VE SÜT İZNİ VERİLMELİ'

Kimya şirketi BASF'de Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Satış ve Endüstri Bölüm Yöneticisi olan Tanju Cepheli, ilk iş olarak Türkiye'de 'kadın dostu şirket' olgusunu oturtmak istediklerini söylüyor. Şu anda kriterler üzerinde çalıştıklarını anlatan Cepheli, "Esnek çalışma saatleri, doğum ve süt izinlerinin uzatılması, kadının doğumdan sonra kaldığı yerden kariyerine devam etmesi için ortam sağlanması, evden çalışma gibi başlıklarımız var. Kriterleri belirleyip ilk iş olarak BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan firmalarla işe başlayacağız" diye anlatıyor süreci.

ÜNİVERSİTELİ KIZLARA MENTORLUK

Yönetimde Kadın Derneği adıyla Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini belirten Cepheli, genç ve yetenekli üniversite öğrencisi kızları keşfedip yönetici olmak üzere yetiştireceklerini isöylüyor. Cepheli, "Mülakatla eleme yapacağız. 2016'da 5 öğrenciyi programa almayı planlıyoruz" diyor.

'TÜRKİYE'DEN ÖĞRENMEYE GELDİK'

Avrupa Yönetici Kadınlar Derneği (EWMD) Başkanı Ursula Boehle, Türkiye'deki çalışmalardan oldukça umutlu. "Buraya öğretmeye değil, öğrenmeye geldik" diyen Boehle, Türk kadınlarının yönetici pozisyonuna gelene kadar kat ettikleri süreçleri takdir ettiğini anlatıyor. Bir şirkette insan kaynakları yöneticisi olan Boehle, Türkiye deneyimin İran gibi Ortadoğu ülkelerine açılmak için önemli referans olacağı görüşünde. Boehle, Türkiye Başkanı Tanju Cepheli ve ekibinin yerele özel geliştireceği projeleri ilgiyle takip edeceklerini söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kadın dostu şirket' kriterleri yazılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN