Gece fener ışığında arıyorlar

Giriş Tarihi: 16.11.2015 11:56 Güncelleme Tarihi: 16.11.2015 11:58
Gece fener ışığında göktaşı arıyorlar

1 milyon lirayı aşan it satışının yapıldığı köyün sakinlerinden; baldızı ve kayınvalidesinin ısrarıyla çıktığı aramada, şu ana kadar ele geçen en büyük parça olan 1.5 kiloluk meteoridi bulan Hasan Beldek ise 350 bin liraya kadar çıkan teklifleri şimdilik reddediyor.

'ün köyüne düşen parçalarının değerli olduğu iddiaları üzerine bazı vatandaşlar göktaşlarını gece de aramaya başladı.

Sarıçiçek köyüne 2 Eylül'de düşen meteor parçalarını bulup satanların yüksek gelir elde ettiğine ilişkin haberler üzerine zenginlik hayali kuran 100'ü aşkın kişi, köyün kırsalında gece gündüz demeden arıyor.

Akşam karanlığın çökmesinin ardından el feneriyle bölgeye gelen 100'ü aşkın kişi, meteor parçalarının düştüğü bölgede sabahın ilk ışıklarına kadar aramasını sürdürüyor. Göktaşının karanlıkta ışık ile temasında daha çok parladığını belirten vatandaşlar, bu yöntemle çok sayıda taş bulduklarını söylediler.

HALEN KÖYLÜLERDE 20 KG KADAR TAŞ VAR

Sarıçiçek Köyü Muhtarı Ahmet Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gündüz arama çalışmalarında göktaşı bulamayanların gece el feneriyle de taş aramaya başladığını söyledi.


"El feneriyle bulmak daha kolay, fener ışığında göktaşı parlıyor. Bu yüzden herkes gece aramaya çıkıyor. Bugüne kadar 7 kilogram kadar taş satılmış, halen köylülerde 20 kilogram kadar taş var. Fiyat konusunda anlaşamadıkları için taşları ellerinde bekletiyorlar. Köye taş almak için gelenler gramına 40-50 dolara fiyat veriyor ancak köylüler daha fazla istiyor. Ama niçin kullanıyorlar bilmiyorum."

GECE IŞIKTA ALTIN GİBİ PARLIYOR

Bölgede 1 kilogram ağırlığında göktaşı bulduğunu belirten Zeki Özel de "Şimdi gece aramaya başladım. El feneriyle gece bulmak daha kolaymış. Ben gece bulamadım ama bulanlar olmuş. Taşın içinde beyaz noktalar var, gece ışıkta altın gibi parlıyor. Bu yüzden gece aramaya başladık" dedi

.

Metin Ergün ise yaptığı gözlemlerde göktaşının gece el feneri ışığında daha çok parladığına şahit olduğunu bu nedenle gece aramaya çıktığını söyledi.


Gece taş bulmanın daha kolay olduğunu ifade eden Ergün, "Gündüz bu bölgede taş arayanlar çok olduğu için kalabalıkta bulmak zorlaşıyor. Bu nedenle gece el feneriyle arıyoruz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gece fener ışığında göktaşı arıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN