Rota Antalya'da çizildi

Antalya'daki G20 Zirvesi'nde küresel ekonominin ajandası oluşturuldu. Altyapı yatırımlarının önemine dikkat çekilirken, Paris'teki saldırı ekonomide 'uyanma çağı' olarak değerlendirildi

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Rota Antalya'da çizildi
Küresel ekonominin 2016 rotası Türkiye'nin öncülüğünde Antalya'daki G20 Zirvesi'nde çizildi. Paris'teki terör saldırısının ekonomide de "uyanma çağı" olduğu vurgusu yapılırken, ekonominin patronları 10 başlıkta anlaştı.

KANADA 25 BİN MÜLTECİ ALACAK


G20 Liderler Zirvesi kapsamında, "G20 Liderleriyle Ana Oturum: Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve" başlıklı B20-L20 Ortak Toplantısı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun katılımıyla gerçekleşti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 1 Ocak 2016'ya kadar 25 bin Suriyeli sığınmacıyı Kanada'ya kabul edeceklerini açıkladı. Coca Cola Company Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Muhtar Kent Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması konusunda mutabakata varılması ve bunun gerçekleşmesiyle dünya ticaretinin 3 trilyon dolar artacağını ve 20 milyonun üzerinde ek istihdamın gündeme geleceğini dile getirdi. Küresel KOBİ Finansmanı Forumu'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İslami finansın KOBİ'lerin finansmanı konusunda önemli bir alternatif olacağını söyledi.

PATRONLARDAN 10 KRİTİK MESAJ

Dünya altyapı yatırımlarıyla büyüyecek
Orta sınıf desteklenecek
Bankacılık sektörü güçlendirilecek
KOBİ'lere finansman kolaylığı sağlanacak
Serbest ticaret kolaylaştırılacak
Mültecilerin yükü paylaşılacak
Terörün finansmanı kökten kesilecek
Patron-işçi "refah" için el ele verecek
Kadın, genç istihdamına öncelik verilecek
Mülteci istihdamında kamu-özel el ele verecek

B20 TÜRKİYE'DEN 19 KRİTİK TAVSİYE

İş dünyası Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın (TKA) tüm ülkeler tarafından onaylanması çağrısı yaptı. Bu çağrı B20 Türkiye'nin 19 tavsiyesi arasında yer aldı. Daha fazla altyapı, KOBİ'lerin küresel değer zincirine entegre edilmesi, kadınların ve gençlerin istihdamının artırılması da tavsiyeler arasında yer aldı. B20 Ticaret Görev Gücü Başkanı Güler Sabancı, TKA uygulanmasının 21 milyon yeni iş yaratacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rota Antalya'da çizildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN