Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütçede adım adım ‘sıfır açık’

Mali disiplinden taviz vermeyen Türkiye'nin bütçesi ekimde 7.2 milyar TL fazla verdi. 10 aylık açık ise yüzde 58 azaldı. Açığın milli gelire oranı yüzde 0.7'ye inerken, 'sıfır açık' hedefi yaklaştı

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Bütçede adım adım ‘sıfır açık’
1 Kasım'daki seçimlere rağmen mali disiplinden taviz verilmemesi, ekim ayına ilişkin bütçe rakamlarına da yansıdı. Siyasi belirsizliğin had safhaya çıktığı, jeopolitik risklerin arttığı ve küresel ekonomide belirsizliğin yaşandığı ekim ayında Türkiye'nin bütçesi fazla verdi. Maliye Bakanlığı tarafından dün açıklanan verilere göre, geçen yılın ekim ayında 3 milyar lira açık veren bütçe, bu yılın aynı döneminde 7.2 milyar lira fazla verdi. 2014 yılının 10 ayında 14.9 milyar lira olan bütçe açığı ise, bu yıl yüzde 58 azalarak 6.2 milyar liraya indi.

MAASTRICH KRİTERİ'NE FARK

Türkiye, bütçe açığının milli gelire oranında yüzde 3 olan Maastricht Kriteri'nin çok üstünde bir performans sergiledi. 2014'te yüzde 1.3 olan bütçe açığının GSYH'a oranı, son açıklanan rakamla yüzde 0.7'ye indi. 4.5G lisans ihalesinden elde edilen 4.7 milyar TL gelir ve faiz giderlerindeki sert düşüş bütçe performansının iyileşmesinde etkili oldu. Geçen yıl ilk 10 ayda bütçeye özelleştirme geliri olarak 5.3 milyar TL kaydedilirken bu yıl aynı dönemde 10.8 milyar TL'ye ulaşıldı.

GELİR ARTTI, GİDERLER DÜŞTÜ

Ekimde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28.2 artarak 43.8 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 1.7 azalarak 36.6 milyar lira olarak gerçekleşti. Faiz giderleri yüzde 62 düşerek 2.6 milyar liraya indi. Ekim ayında vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 35 milyar lirayı aştı. Faiz dışı fazla da ekimde yüzde 147 artarak 9 milyar 872 milyon liraya ulaştı. Ekimde sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.5 artışla 1 milyar 791 milyon lira oldu.

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERİLMİYOR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, merkezi yönetim bütçesinin ekimde fazla verdiğini belirterek, "Bu başarılı tablo tesadüf eseri değil. Bütçe disiplini konusundaki hassasiyetlerimizi yansıtıyor. Bu yıl genel kamu dengesinin açık vermeyecek olması Türkiye ekonomisinin bir çıpası olarak mali disiplini daha da pekiştirdi" dedi. 2015 yılında genel devlet için öngörülen sıfır açık hedefine rahatlıkla ulaşılacağını belirten Şimşek, "Siyasi belirsizliğe, küresel ekonomideki zayıf seyre, finansal dalgalanmalara ve jeopolitik gerginliklere rağmen elde edilen bu performans, AK Parti hükümetlerinin mali disiplinden taviz vermediğinin en somut kanıtıdır" dedi.

10 AYLIK GELİR 398 MİLYAR TL
Ocak -ekim döneminde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.5 artışla 398 milyar lira, bütçe giderleri de yüzde 11.5 artışla 404.2 milyar lira oldu. Aynı dönemde faiz dışı fazla da yüzde 35.7 artarak 41 milyar 175 milyon lira olarak gerçekleşti. Faiz giderleri de yüzde 4.7 artarak 47 milyar 403 milyon lira oldu. Bu yılın ocak-ekim dönemi vergi gelirleri tahsilatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.3 artarak 333 milyar 337 milyon lira seviyesinde gerçekleşti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütçede adım adım ‘sıfır açık’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN