KOBİ'ler çekirdekten yetişti

Giriş Tarihi: 17.11.2015
KOBİ'ler çekirdekten yetişti

Türkiye ekonomisi girişimcilikte yeni nesil çözümlerle ön plana çıkmaya başladı. Geleceğin güçlü KOBİ'lerinin tasarlandığı 'İTÜ çekirdek' projeleri artık küresel lige de göz kırpıyor

Türkiye'nin girişimcilik destek projelerinden olan İTÜ Çekirdek'te farklı sektörlerdeki ticarileştirilebilir projelerin ödüllendirildiği BIG BANG 2015 etkinliğine yeni nesil girişimciler damga vurdu. Başarının üç temel unsuru olarak görülen mühendislik, pazarlama ve eğitim faktörlerinin girişimcilere henüz kuluçka aşamasındayken aşılanmasını hedefleyen etkinlikte onlarca proje yarıştı. İşte gelecek vaat eden o girişimci KOBİ'lerin hikâyeleri...

Akıllı ev uzmanı kobi


2013'te kurulan ve tak-çalıştır akıllı ev sistemlerinde uzman olan Ingenious, hiçbir altyapı kurulumuna gerek kalmadan bir evi 15 dakika içinde 'akıllı ev'e dönüştürebiliyor. Sistemin beyni olan IO-Box'ın üzerindeki IR vericileri sayesinde TV, ses sistemi, uydu alıcısı ve klima gibi cihazların tüm fonksiyonlar akıllı telefon ya da tablet üzerinden yönetilebiliyor.

Diş teli kabusuna son

Şeffaf Apare şirketi, geliştirdiği yenilikçi ve kişiye özgü ortodontik çözümüyle metal diş telleri yerine dışarıdan fark edilmeyen alternatif bir çözüm sunuyor. Şeffaf Aparey'in Kurucusu Seyyid Bucak, metal diş tellerine alternatif olarak kullanılmaya başlanan Şeffaf Aparey yönteminin yenilikçi ortodontik bir tedavi olduğunu söylüyor. Bu sistemin hastanın istediği zaman takıp çıkarabileceği tamamen şeffaf plaklardan oluştuğunu, ağıza uygulandığında ise herhangi bir ağrıya yol açmadığını belirtiyor.

Trafikte yüksek teknoloji zamanı

Marvin, sağladığı akıllı sürüş değerlendirme ve kaza analiz sistemiyle daha güvenli trafik şartları ve daha düşük araç maliyetleri için çalışıyor. Marvin kurucularından Zahid Sağıroğlu araca takılan cihazın üzerindeki sensörlerin, aracın hareketlerini algıladığını ve sürücünün alışkanlıklarını temel alarak bir puanlama ve geri bildirim sistemi sağladığını belirtiyor. Sağıroğlu, "Marvin ile sürüşün anatomisini çıkarıyoruz. Bunu rapor haline getirip acil durum ekiplerine iletiyoruz" dedi.

Batarya sorununu tek buluşla sonlandırdı

Wair Batarya, gündelik hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefon ve tablet gibi teknolojik cihazların daha uzun kullanımı için yenilikçi batarya sunuyor. Enwair Kurucu Ortağı Neslihan Yuca, "Bataryanın kapasitesini doğrudan etkileyen anot ve katot malzemelere odaklanarak çözüm bulduk" dedi.

- İNOVASYON TURU


İnşaatta maliyet düşüren çözüm ile % 70 tasarruf

Otomatik tırmanır kalıp sistemlerini geliştiren Doka Kalıp, bu sayede inşaat maliyetlerinin aşağı çekilmesinde yatırımcı firmalara katkı sağladı. Doka Kalıp İskele Genel Müdürü Ender Özatay, "Bizim sistemimizde yapılarda kat çıkma hızı 3 güne kadar düşürülebiliyor. İşçilik maliyetleri de yüzde 70'e kadar azaltılabiliyor" diye konuştu.

Genç fikirler San Francisco yolcusu olacak

Intel'in Türkiye'den milyar dolarlık şirket çıkarma vizyonu ile ODTÜ Teknokent ortaklığında gerçekleştirdiği 'Yeni Fikirler Yeni İşler' projesinde finale kalmaya hak kazananlar yurt dışı yolcusu olacak. Girişimciler, Intel ortaklığı ile San Francisco'da kurulan hızlandırma merkezi Tjump'ta yapılacak bir kampa katılma fırsatı yakalayacak.

HAFTANIN FIRSATI


Teknogirişimciye özel destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Teknogirişim sermaye destekleri çok kapsamlı fırsatlar sunuyor. Destekler üniversite ve yüksek lisans öğrencilerini kapsıyor. Halihazırda uygulanan programla, teknogirişimcilere iş fikirlerinin ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin liralık sermaye desteği veriliyor. Ayrıca bazı bölgelerde laboratuvar desteği de söz konusu. Destekten bu güne kadar bin 800 girişimci yararlandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ler çekirdekten yetişti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN