Rusya'dan G20'de Türk Akımı sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in G20'deki ikili görüşmesinden Türk Akımı için de "devam" kararı çıktığı belirtildi. İkili görüşmeyi değerlendiren Rus Enerji Bakanı Novak, "Yakında imza atılır" dedi

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Rusya'dan G20'de Türk Akımı sinyali
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in pazar akşamı gerçekleştirdiği görüşmenin gündem maddelerinden biri de "enerji" oldu. Görüşmede Rusya'nın inşa edeceği Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımı konusunda karşılıklı olarak kararlılık mesajı verildi. Putin santralin 2022'de devreye gireceğini düşündüğünü söylerken iki ülke arasındaki bir başka büyük enerji projesi Türk Akımı hakkında da açıklama geldi. Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak, pazarlıkta anlaşmaya varılamayan Türk Akımı Projesi'nde anlaşmanın kısa sürede imzalanacağını belirtti. Novak, "Yeni hükümet kurulur kurulmaz, Türkiye'nin yeni enerji bakanı ile Türk Akımı'nın hayata geçirilmesi için çalışmalara devam edeceğiz" dedi.

ENERJİDE DÖRT BAŞLIK

G20 Liderler Zirvesi'nin ana tartışma konularından birini "herkes için enerjiye erişim, enerji verimliliği, enerji yatırımları ve yenilenebilir enerji" oluşturdu. Liderlerin ikili görüşmelerinde de enerji önemli bir başlık oldu. Novak iki liderin görüşmesinde Türk Akımı Projesi'ne yönelik hazırlıklara Türkiye'de yeni hükümet oluşturulmasının ardından devam edilmesi yönünde karar alındığını söyledi. Anlaşmanın ne zaman imzalanacağına yönelik tahminin zor olduğunu belirten Novak, "İmza aşamasının uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Herkes ne kadar hızlı hareket edilirse o kadar iyi olacağını anlıyor" diye konuştu. Novak, doğalgaz indiriminin ise gündeme gelmediğini ifade etti.

NÜKLEER SANTRA L 2022'DE

Liderler Belek'teki görüşmede nükleer santral projesine ilişkin çalışmaları da değerlendirdi. Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, her iki liderin bu konudaki kararlı olduğunu belirterek, "Nükleer santral için kıyılar, zeytinlikler ve elektrik piyasasına ilişkin kanunların çıkması gerekiyor. Bu yasal düzenlemeler yeni hükümetle hayata geçirilecek" dedi. Alaboyun, görüşmede Türk Akımı projesinin de gündeme geldiğini belirterek, "Türk Akımı'nda bazı konular için zamana ihtiyaç var. Hat sayısı belli olacak. Sonuçta hat tek başına Türkiye'den geçmeyecek. AB ve birkaç ülkeyi yakından ilgilendiriyor" diye konuştu. Alaboyun, doğalgaz indirimi ve Türkiye'nin tahkime gitmesi hakkında ise şunları söyledi: "Bizim her 3 yılda bir fiyat revizyonuna girme hakkımız var. Rusya tahkim sonuçlanmadan 'fiyatı oturur çözeriz' derse, beklentilerimiz doğrultusunda bir indirim olursa tahkimden her an vazgeçilebilir" dedi.

'GÖRÜŞ AYRILIKLARI PROJEYİ ETKİLEMEZ'
Rus gaz şirketi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller, G20 Zirvesi kapsamında önemli açıklamalar yaptı. İki ülke arasındaki siyasi görüş ayrılıklarının Türk Akımı projesinin yaşama geçirilmesini engellemeyeceğini söyleyen Miller, "Proje çok kısa sürede inşa aşamasına geçebilir. Türk meslektaşlarımızla, doğalgaz boru hattının Karadeniz'in altından, Güney Akım'ın geçeği aynı koridor üzerinden geçmesi konusunda anlaştık" dedi. Miller, Güney Akım çerçevesinde tüm araştırma ve hazırlık çalışmalarının hazır olduğunu söyledi.

SOCAR'DAN 'PAYLAŞIM' AÇILIMI
Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, G20'de enerji alanında "Afrika'da enerjiye erişim" konusunun ana tema olarak belirlendiğini anımsatarak, yabancı ülkelerin Afrika'yı bir kaynak deposu olarak görmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Toplantılarda refahın daha adil paylaşımı, yeni iş gücü alanlarının yaratılması gibi konuların tartışıldığını anımsatan Yavuz, "Göç ve terör aslında refahın paylaşılamamasından ve fakirlikten kaynaklanıyor. Sermaye ve teknoloji birikiminin gelişmiş ülkelere doğru kaymaya devam ettiğini görüyoruz. Göçü durdurmanın yolu bu kaymayı engellemek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan G20'de Türk Akımı sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN