Türkiye'nin en iyi haber sitesi

407 kadın çiftçi yarıştı

Şekerbank, 8 ilin birincileri arasından seçilerek Türkiye birincisi olan projeye 30 bin TL verdi. Banka, eğitim alan 407 çiftçi kadının projelerine de indirimli finansman desteği ve danışmanlık hizmeti sunacak

Giriş Tarihi: 18.11.2015
407 kadın çiftçi yarıştı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Şekerbank desteğiyle yürüttüğü "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında 8 ilde 407 kadın çiftçiye girişimcilik eğitimi verildi. KOSGEB ve İŞKUR işbirliğiyle istihdama yönelik verilen sertifikalı eğitim, 10 gün sürdü. Program kapsamında Balıkesir, Çankırı, Gaziantep, Kırklareli, Konya, Malatya, Muğla ve Zonguldak'ta bulunduğu çevreye öncülük eden, rol model olabilecek kadın çiftçiler girişimcilik fikirleri, özel danışmanlar aracılığıyla projelendirildi. Eğitim sonrası söz konusu 8 ilde düzenlenen törenlerle sertifikalarını alan kadın çiftçilerin geliştirdiği projeler, Şekerbank tarafından altın hesapla ödüllendirildi. Birincilik ödülü alan kadın çiftçiler ise büyük ödül için yarıştı. 8 ilde, 407 kadın çiftçinin, girişimcilik fikriyle geliştirdiği projelerden dereceye giren il birincileri 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nde İstanbul'da bir araya geldi. Türkiye'de nadir olarak üretilen şeker otundan lavanta balına, solucan gübresinden balıkçılığa, ipek böceği yetiştiriciliğinden alıç sirkesine, kaz yetiştiriciliğinden organik meyve çayına kadar birçok özgün proje üreten girişimci kadın çiftçiler, büyük ödül için yarıştı. "Girişimci Kadın Çiftçiler" ödül töreni, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker ile Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

BÜYÜK ÖDÜL 30 BİN TL

8 ilin birincileri arasından Kırklareli'nden Esra Özdin'in "Kazı Kazan Kaz Yetiştiriciliği Projesi" Büyük Ödül'e layık görülürken, Çankırı'dan Leyla Topçu'nun "Dağlardan Gelen Sağlık Alıç Sirkesi Üretimi Projesi" de Jüri Özel Ödülü aldı. Şekerbank, büyük ödül alan projeye 30 bin TL, jüri özel ödülü alan projeye de 15 bin TL verdi.

FİN ANSMAN DESTEĞİ
Üretimin sürdürülebilirliği için kadın çiftçilere özel programlara destek verdiklerini belirten Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız, tarımda girişimci kadınların projelerini hayata geçirmelerine de katkı sağladıklarını aktardı. Yıldız, "Kadın girişimciliğini geliştirmeyi, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmeyi hedeflediğimiz program kapsamında eğitim alan 407 çiftçi kadının projelerine indirimli finansman desteği ve danışmanlık hizmeti de sunacağız" dedi. Yıldız, İstanbul'daki törene katılan ancak dereceye giremeyen tüm çiftçi kadın girişimcilere Şekerbank olarak Cumhuriyet altını hediye ettiklerini aktardı. Öte yandan Jüri Özel Ödülü alan Esra Özdin'e Türkiye Kadın Girişimciler Derneği de mentorluk hizmeti verecek.

KAMU, ÖZEL SEKTÖR VE STK'LAR BİR ARADA
"Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı"nın tarımda bu alanda yürütülen en kapsamlı proje olduğunu belirten Yıldız, programın özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) bir araya getirdiğini aktardı. Yıldız, "Program, tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden projelerin, kadın çiftçilerde yaratacağı farkındalıkla kırsalda işveren kadın sayısının artmasına sağlayacağı katkı açısından önem arz ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
407 kadın çiftçi yarıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN