Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın fiyatları tepetaklak!

Altın, endişeleriyle beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi...

Giriş Tarihi: 18.11.2015 10:57 Güncelleme Tarihi: 18.11.2015 13:33
Altın fiyatları tepetaklak!
Altın, ABD'de dün açıklanan tüketici fiyatları verisinin yukarı yönde hareket etmesi ve buna bağlı olarak Amerikan Merkez Bankası'nın () gelecek ay faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesinin ardından ardından beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Spot altın yüzde 0,5 düşüşle ons başına 1,064.55 dolara kadar inerek Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, Singapur saati ile 13:55'te 1,069.08 dolara gelerek düşüşünü yedinci güne taşıdı.

Altın bu yıl, iyileşen ABD ekonomisin politika yapıcıları borçlanma maliyetlerini artırmaya yönelteceği spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 9.8 düştü. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.
Fed Çarşamba günü 27-28 Eylül'de gerçekleştirdiği toplantının tutanaklarını açıklayacak. Fed bu toplantıda, işgücü piyasası koşulları iyileşirse ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğine güven duyarlarsa, Aralık ayında faiz artırımına açık olduklarının işaretini vermişti.

ABD'de çekirdek tüketici fiyatları endeksi, kiraların artmaya devam etmesi ve sağlık-bakım maliyetlerindeki yükselişle birlikte ikinci ay üst üste yüzde 0,2 yükseldi. Bu, Mayıs ve Nisan'dan bu yana en en güçlü iki aylık veriyi işaret ediyor ve enflasyonun Fed'in hedefine doğru yükselmekte olduğunu gösteriyor.

Fed'in Aralık toplatısında faiz artırımına gideceği beklentilerinin güçlenmesi ile birlikte rekor seviyeye doğru tırmandı.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Salı günü 1,508.09 tona çıktı. Ancak varlıklar halen Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesi yakınında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın fiyatları tepetaklak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN