Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya liderleri enerji zirvesinde

Enerji koridorlarının merkezindeki Türkiye, uluslararası enerji zirvesine ev sahipliği yapıyor. Atlantik Konseyi'nin düzenlediği Enerji ve Ekonomi Zirvesi, bugün dünya liderlerini ağırlayacak

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Dünya liderleri enerji zirvesinde
ABD'li Atlantik Konseyi'nin düzenlediği Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nin yedincisi bugün başlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yapacağı toplantıya devlet başkanı, başbakan ve bakanlar katılacak İki gün sürecek zirvenin açılış konuşmasını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

AFRİKA TARTIŞILACAK
'Çalkantılı Zamanlarda Küresel İstikrar ve İş Direnci Yaratmak' temasıyla gerçekleşecek zirvede, Avrupa'nın enerji güvenliği, Afganistan'ın geleceği, iklim değişikliği, İran, Afrika'nın önemi, enerji sistemlerinin dönüşümü, çalkantılı bölgede bulunan Türkiye'nin rolü, Güney doğalgaz koridoru gibi küresel ekonomiye dair önemli konu başlıkları ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken'nın yanı sıra 20'den fazla ülkenin bakanlarının katılacağı zirvede, 30'dan fazla uluslararası şirket yer alacak. Zirvenin konuşmacıları arasında ise Uluslararası Enerji Ajansı İcra Kurulu Direktörü Fatih Birol, Avrupa Komisyonu Üyesi Miguel Arias Canete, ABD Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı James L. Jones ve ABD Uluslararası Enerji İlişkileri Koordinatörü Amos Hochstein gibi önemli isimler bulunuyor.

ORTADOĞU ÇALIŞMA RAPORU ELE ALINACAK
Bu yılki zirvede, dünya ekonomisinin önemli isimlerinin altına imzasını attığı Ortadoğu Çalışma Grubu raporuyla ilgili bir değerlendirme sunulacak. ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ve ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'ın eş başkanlık ettiği Çalışma Grubu raporu Zirvenin en önemli çalışmalarından biri olarak öne çıkıyor. Ayrıca Zirve'de, Temmuz 2015'te P5+1 ülkeleri ve İran arasında imzalanan tarihi nükleer anlaşma sonrasında enerji piyasalarındaki gidişatın ele alınacağı özel bir oturum gerçekleşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya liderleri enerji zirvesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN