Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kur savaşında ateşkes

G20'nin ardından açıklanan Antalya Eylem Planı'nda kur savaşının bitirilmesi kararı alınırken, "Her türlü korumacılığa karşı direneceğiz ve piyasaları açık tutacağız" vurgusu yapıldı

Giriş Tarihi: 18.11.2015
Kur savaşında ateşkes
Türkiye'nin başkanlığında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin ardından Antalya Eylem Planı açıklandı. Planda kısa ve orta vadede ekonomik aktiviteyi desteklemek ve şoklara karşı dayanıklılığı artırmak için tüm politika araçlarını kullanma konusundaki kararlılık vurgulandı. "Döviz kurlarımızı rekabetçi amaçlar için kullanmayacağız" taahhüdünde bulunan 20 ülkenin liderleri, rekabetçi devalüasyondan kaçınma sözü verdi. Planda şu ifadeler kullanıldı: "Döviz kurlarımızı rekabetçi amaçlar için kullanmayacağız. Her türlü korumacılığa karşı direneceğiz ve piyasalarımızı açık tutacağız."

GELİR EŞİTSİZLİĞİ VURGUSU

Planda, kapsayıcılığın desteklenmesinin; fırsat ve gelir eşitsizliklerinin azaltılmasında, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümeye ulaşmadaki önemine dikkat çekildi. Yerel düzeyde hedefin büyüme ve refahın nimetlerinin toplumun tüm kesimleri tarafından paylaşılmasını sağlamak olduğu belirtilen planda, uluslararası düzeyde ise düşük gelirli gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınma çabalarına yardımcı olma ve bu ülkelerin küresel ekonomiye entegrasyonunu artırma konusunda kararlı olunduğu kaydedildi.

DEN GELİ BÜYÜME

Antalya Eylem Planı'nın güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümeye ulaşmak için stratejik eylemlerin çerçevesini ortaya koyduğu belirtilirken, "Kısa ve orta vadede ekonomik aktiviteyi desteklemek ve şoklara karşı dayanıklılığımızı artırmak için, tüm politika araçlarını kullanma konusunda kararlıyız" görüşüne yer verildi. G20 ülkelerinde işgücünü artırmak ve daha kapsayıcı hale getirmek üzere uygulanan ve hedeflenen çalışmalara yer verilen planda, tam temsil edilemeyen kesimler ve kırılgan grupların işgücüne katılım oranını artırmaya vurgu yapıldı.

KOBİ'LERİN DESTEKLENMESİ GÜNDEMDE
KOBİ'lerin büyüme, yatırım, istihdam oluşturulması, sosyal uyumun sağlanması ve yoksulluğun azaltılması konularında lokomotif görevi gördüğüne işaret edilen planda, bu nedenle KOBİ'lerin desteklenmesinin, güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin ve aynı zamanda kapsayıcılığın sağlanması amacına ulaşabilmek için kritik önem taşıdığı vurgulandı. KOBİ'lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için G20'nin yol gösterici olacağı anımsatılan planda, menkul kıymetleştirme pazarı yaratılması ve varlığa dayalı finansman gibi alternatif araçların geliştirilmesinin birçok üye ülke için temel politika olacağı belirtildi.

TİCARET BÜYÜMENİN LOKOMOTİFİ
Ticaretin, küresel büyümenin lokomotiflerinden biri olduğu belirtilen planda, "Ticaret sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlayan ve Dünya Ticaret Örgütü'nün ekonomik büyümenin ve kalkınmanın ilerletilmesindeki merkezi rolünü güçlendiren Nairobi Bakanlar Toplantısı'nda bir sonuca ulaşılması için, G20'nin çaba sarf edeceğini öngörmekteyiz" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kur savaşında ateşkes
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN