Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk konsorsiyumdan 'a 90 milyon dolarlık yatırımı

Maden ve Bakanlığı ile Petrolleri (TP), Çalık Enerji ve Bayat Enerjiden oluşan konsorsiyum, Afganistan'ın kuzeyinde petrol ve doğalgaz aranması için anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Giriş Tarihi: 19.11.2015 17:58 Güncelleme Tarihi: 19.11.2015 18:23
Türk konsorsiyumdan Afganistan'a 90 milyon dolarlık petrol yatırımı
Maden ve Bakanı Daud Saba, Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi'nde, düzenlenen basın toplantısında, konsorsiyumun 90 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunduğunu bildirdi.

Saba, Afganistan'ın zengin petrol ve doğalgaz potansiyeline sahip olduğunu belirterek, "Bu anlaşmanın ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere petrol ve doğalgaz sektörleri için bir başlangıç olmasını umuyorum" dedi.

Çalık, Bayat ve Petrollerinin, ülkede bu alanda yapılan en önemli yatırımlardan birini gerçekleştireceğine işaret eden Saba, bu yatırımın istihdam yaratarak barış ve istikrara katkıda bulunacağını dile getirdi.

TONLARCA PETROL DENİZE AKTI

Saba, bu anlaşmanın ülkede yatırım yapmanın zor olmadığını kanıtlayacağını belirterek, arama çalışmalarının 2016'nın ilk aylarından itibaren başlayacağını kaydetti.

RESMİ ANLAŞMA HAFTAYA İMZALANACAK

TP Genel Müdürü Besim Şişman da Afganistan'da 4 yıldır faaliyette bulunduklarını belirterek, "Afganistan'ın potansiyelinin fakındayız ve ülke halkı için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" ifadelerini kullandı.

AÇILAN KUYULARDAN PETROL FIŞKIRIYOR!

Toplantıya Çalık Enerji Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Saim Dinç ile Bayat Enerji Başkanı Ehsanollah Bayat da katıldı.

Ülkenin kuzeyinde Türkmenistan sınırına yakın Amu Derya Havzası'ndaki Totimaidan blokunda petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde bulunacak konsorsiyumla resmi anlaşmanın, Kabil'de gelecek hafta imzalanacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk konsorsiyumdan Afganistan'a 90 milyon dolarlık petrol yatırımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN