Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asgari ücreti bırak beyaz yakalıya bak

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Asgari ücreti bırak beyaz yakalıya bak

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, işgücü maliyeti tartışmalarını yeni bir boyuta taşıdı. Okyay, "Asıl sorun mavi yakalının asgari ücreti değil. Türkiye'de beyaz yakalı Avrupa'dan daha pahalı" dedi

Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, son günlerin tartışma konusu asgari ücretle ilgili sanayicilere seslendi. İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı şapkası da bulunan Okyay, "Asgari ücret basit bir hesaplama değil, ekonomik model. Devletin bunu çalışması gerekir. 1.300 TL şirketler için olur mu? Bunu sektörlere sormak lazım ama iş dünyasının da asgari ücrette maliyetlerini kullanmasına karşıyım" dedi. Kale Seramik Vakfı'nın gerçekleştirdiği İlk İşim Okullarda Değişim projesi kapsamında Malatya'daki mesleki sertifika töreninde gazetecilerle sohbet eden Okyay, Türkiye'de birçok sektörde asıl sorunun asgari ücret alan mavi yakalılarda değil, beyaz yakalıların maliyetlerinde yattığını vurguladı. Okyay, "Savunma sanayisi gibi Ar-Ge gereken sektörlerde beyaz yaka maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle ihaleleri Polonya ve Slovakya gibi ülkelere kaptırıyoruz. Beyaz yakalı ücretlerinde Avrupa'dan daha pahalıyız" diye konuştu.

KAKAFONİ DEĞİL KORO

Türkiye'nin başarılı ekonomik performansını sürdürmesi için iş dünyasının kafasının rahat olması gerektiğini söyleyen Okyay, 4 yıllık seçimsiz süreçte sanayicinin daha reformist ve icraatçı bir hükümet beklentisi içinde olduğunu belirtti. Okyay, "İşe odaklı, kavga etmeyen bir kabine olması önemli. Kakafoni değil, koro gerekiyor" dedi. Bu süreçte iş dünyasına da ciddi görevler düştüğünü vurgulayan Okyay, "Herkesin çuvaldızı kendine batırması lazım. İş dünyası da kapsayıcı olmalı. Biz de hükümetten isteklerimizde bir uyum yakalamalıyız" şeklinde konuştu.

BÜYÜME YÜZDE 4 OLABİLİR
Yılsonu büyüme oranında sürpriz beklediğini belirten Okyay, "Yüzde 3'ler deniyor ama ben yüzde 4 gibi bir sonuç olacağını düşünüyorum. Bunu başarabilen ülke sayısı az" ifadesini kullandı. Türkiye'yi her daim genç, güzel ve yakışıklı göstermek gerektiğini vurgulayan Okyay "Türkiye'den ciddi çıkışlar yok. Fonlar, yatırımcılar şu anda beklemede. Türkiye'nin doğru politikalarla ilgiyi yeniden üzerine çekmesi lazım" dedi.

SEKTÖRE 9 BİN USTA YETİŞTİRDİ
Kale Seramik Vakfı'nın (KSV) "İlk İşim Okullarda Değişim" projesi beşinci yılında dönem finalini Malatya'da yaptı. Proje kapsamında eğitim alan seramik ustaları, ilk deneyimlerini köy okullarının iyileştirilmesinde edindi. Zeynep Bodur Okyay, "Bu projeyle, beş yıllık bir perspektifte ülke genelinde bir mesleği olmayan insanlarımızı eğitmeyi ve ilk iş olarak da kendi bölgelerindeki bir okulun hijyen dönüşümünü sağlamalarını hedefledik" dedi. Proje kapsamında 5 yılda 19 ilde 55 okula hizmet götürüldü. 4 bin 562 işsiz genç meslek sahibi yapıldı. Toplamda 9 bine yakın gencin zanaat edindiğini anlatan Okyay, Avrupa Birliği'nde geçerli sertifikaların dünyanın her yerinde iş imkânı sunduğunu da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asgari ücreti bırak beyaz yakalıya bak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN