Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aydınlık gazetesi tekzip yayınlandı

Giriş Tarihi: 23.11.2015 11:29 Güncelleme Tarihi: 23.11.2015 11:43
Aydınlık gazetesi tekzip yayınlandı

Aydınlık gazetesinde 17.07.2015 tarihli nüshasında yayınlanan Derya Derviş imzalı Bilal Erdoğan haberi için tokat gibi bir tekzip yayınlandı. İşte o cevap ve düzeltme metni...

CEVAP VE DÜZELTME

Gazetenizin 17.07.2015 tarihli nüshasında "İBB'den Bilal'e Çifte Kıyak" başlığı ile yayınlanan Derya Derviş imzalı haber, müvekkilimle ilgili gerçek dışı, haksız, hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bilgiler ve yorumlar içermektedir.

Haberde, İlim Yayma Vakfı'na verilen Başakşehir'deki 16 bin metrekarelik arsaya AKP'ye yakın bir müteahhit firma tarafından bağış olarak yurt yapılacağı ve yurdun TÜRGEV'e tahsis edileceğinin belirtildiği iddia edilmiştir.

Ancak söz konusu haber gerçek dışı olup tamamen uydurma bir haberdir. Zira, müvekkil vakıf için Başakşehir'deki arsa üzerine bağış olarak yurt yapılacağı ve yurdun müvekkil vakfa tahsis edileceğine yönelik iddia hiçbir gerçekliği yansıtmamaktadır. Müvekkil vakfın haberde iddia edildiğinin aksine Başakşehir'deki herhangi bir yurt inşasıyla ya da yurt tahsisiyle uzaktan ya da yakından ilgisi bulunmayıp bu yönde de herhangi bir talebi yoktur.

Müvekkilin hiçbir bağlantısı olmayan bir konu ile ilgili somut hiçbir dayanak gösterilmeksizin gerçeğe aykırı bir şekilde haber konusu yapılması ve gerçek dışı bu bilgilerin kamuoyuna kesin bir bilgiymiş gibi üstelik "İBB'den Bilal'e Çifte Kıyak" şeklinde bir başlıkla duyurulması tamamen kasıtlı ve art niyetli bir davranış olup tekzibe konu gerçek dışı bu haberi gazetecilik gereği kaleme alınmış bir haber olarak değerlendirmek mümkün değildir.

Unutulmamalıdır ki gazeteci faraziyelerle, delile ve belgeye dayanmaksızın, tahmin üzerine kişileri ve kuruluşları karalayamaz, daha da önemlisi gerçekliği ispatlanmamış iddialara dayanarak bir kimseyi ya da kuruluşu zan altında bırakamaz. Gazeteci yayınladığı haberin doğruluğunu ciddiyetle ve özenle araştırmakla yükümlüdür.

Söz konusu haber müvekkilin yetkilisi olduğu vakfı toplum nezdinde kötülemek, küçük düşürmek için hazırlanmış sistemli algı operasyonunun bir parçasıdır. Müvekkilimin itibarını zedeleyen haber, gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanlış yönlendirme maksatlı olarak kaleme alınmıştır, gerçekler araştırılmadan sadece kamuoyunda olumsuz algı oluşturma amacı gütmektedir. Haberde yer alan iddialar gerçek dışı olup bu yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur.

Kamuoyuna duyurulur.
Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı
(TÜRGEV) Vekili
Av. Selma YILDIZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydınlık gazetesi tekzip yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN