Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürt gazına 5.5 milyar $ yatırıyor

Kuzey Irak doğalgazını getirmek için 5.5 milyar dolarlık yatırım yapacak olan Genel Energy'nin Başkanı Tony Hayward, "Kürt gazı Türkiye'nin GSYİH'sine yüzde 1-2 katkı sağlayacak" dedi

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Kürt gazına 5.5 milyar $ yatırıyor
Kürt doğalgazı için iki sahada çalışan ve uluslararası piyasaya günde 250 bin varil petrol ihraç eden 2 sahanın ortağı Genel Energy'nin Yönetim Kurulu Başkanı Tony Hayward ile bölgedeki yatırımlarını konuştuk…

Kuzey Irak'ta Miran ve Bina Bawi sahalarında çalışıyorsunuz. Son durum nedir?
Biz, iki sahamızda gelişme planlarını sonuçlandırmak üzereyiz. Şu an çıkaracağımız gazın işlenmesiyle ilgili tesislerin mühendislik çalışmalarını yürütüyoruz. Aynı zamanda işleme tesisi yatırımının finansmanı konusuna da konsantre olduk. Bütün bu çalışmaları 2016 yılı sonu itibarıyla bitirmeyi planlıyoruz. 2-3 yıl içinde ilk gazın geleceğini söyleyebiliriz.

400 MİLYAR METREKÜP REZERV

Bu iki sahada rezerv miktarı nedir?
İki sahada 300-400 milyar metreküp gaz rezervi olduğunu öngörüyoruz. Toplam gaz rezervlerinin Türkiye'ye yıllık 10 milyar metreküp gazı ihraç etmeye imkan vereceğini düşünüyoruz. Bu, ilk faz. 2020 yılında Türkiye'ye 20 milyar metreküp gazın ihraç edilebileceğini söyleyebilirim. Bu rakamlar, yatırımlarımız ilerledikçe artabilir.

Kürt gazı neden stratejik?
Yakın bir kaynaktan, daha ucuz gazın gelmesi Türkiye'nin cari açığını olumlu yönden etkileyecektir. Bazı makro ekonomik analizler var. Mesela, Kürt gazının Türkiye'nin GSYİH'na yüzde 1-2 katkı sağlayacağı söyleniyor. Bu rakamların ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum. Ama maliyeti daha ucuz olan bir gazın gelmesi tabii ki, ekonomiyi olumlu etkiler. Fiziksel olarak da bu sahalar Türk sınırına 200- 300 kilometre mesafede. Dolayısıyla gaz üretildiği andan itibaren sınırda olur. Fiyatı konusuna gelince, Türkiye'nin en ucuz aldığı gazın yarısı kadar olacak.

Gazın Türkiye'ye ve Avrupa'ya ulaşması için ne kadarlık bir yatırım öngörüyorsunuz?
Birinci adım sahaların geliştirilmesi ve gazın yeryüzüne çıkarılması. İkinci adım ise gazın işlenerek Türkiye'de evlerde kullanılabilecek hale getirilmesi. Bu ikisi için yaklaşık 3 milyar dolar, 10 milyar metreküp işleme kapasiteli gaz tesisi için de 2.5 milyar dolarlık yatırım yapacağız. Yani toplamda 5.5 milyar dolarlık yatırım hedefimiz var. Petrol ve gaz sektörünü düşündüğünüzde, bu rakamların oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim. 5 milyar dolar yatırıyorsunuz, 10 milyar metreküp gaz ihraç etme imkanınız oluyor. Şah Deniz'i düşünün. İkinci fazında 16 milyar metreküp gaz alacaksınız, maliyeti 50 milyar dolar. Bu basit karşılaştırma dahi, Kürt gazının diğer tedarik kaynaklarıyla karşılaştırıldığında ne kadar avantajlı olduğunu gösteriyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt gazına 5.5 milyar $ yatırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN