Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günde 15 bin kişi nu luyor

Giriş Tarihi: 24.11.2015 13:07 Güncelleme Tarihi: 24.11.2015 13:12
Günde 15 bin kişi kredi notunu sorguluyor

Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Kaya: "KKB'nin finansal hizmet platformu Findeks'i yüzde 70 erkekler kullanıyor. Günde 15 bin kişi, nu luyor. Bankalar açısından bu rakam aylık 35-40 milyona ulaşıyor"

Kredi Kayıt Bürosu () Stratejik Planlama ve Kurumsal İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Koray Kaya, KBB'nin finansal hizmet platformu Findeks üzerinden günde ortalama 15 bin kişinin nu ladığını söyledi.

Kaya, yaptığı açıklamada, tüketici ve şirketlere yönelik hizmet veren Findeks'in altyapısının KKB tarafından sağlandığını ifade etti.

Tüketicilerin 2012 yılına kadar bankaya gitmeden kredi notunu öğrenemediğini aktaran Kaya, bu platform sayesinde tüketicilerin internet ortamında veya mobil uygulamayla kredi notuna kolayca ulaştığını anlattı.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR ? KKB NOTU ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

Bankalardan kredi kullanan herkesin bir notunun bulunduğunu belirten Kaya, "Bu kredi notu KKB tarafından üretiliyor. 2004'te kredi notunu üretmeye başladık. 2004'te 10 milyonlar seviyesindeyken geçen yıl bankacılık sektörü için 320 milyon kredi notu ürettik. Bu yıl bu rakam 370 milyon seviyesine çıkacak.

Bankalar KKB tarafından üretilen bireysel kredi notunu hem kredi tahsisi hem de izleme sürecinde yoğun olarak kullanıyorlar" dedi.

Ortaklık yapılan kişinin kredi notlarının platform üzerinden talep edilebileceğini vurgulayan Kaya, "Bu sorgulamayı elektronik ortamda karşı taraftan onay alarak gerçekleştirebiliyoruz. Karşı tarafın kredi bilgilerini sorgularken elektronik ortamda onay istemek bize özgü bir uygulama. Şu anda böyle bir uygulama yurtdışında yok. Platform anlamında yurtdışından öndeyiz" ifadelerini kullandı.

'AYDA 40 MİLYON SORGULAMA YAPILIYOR'

Kaya, kredi notu sorgulama sayısının ticaretin döngüsüyle paralel gittiğine dikkati çekti.

Türkiye'de nerede daha çok ticaret, nerede alış-satış işlemi varsa sorgulama sayılarının da aynı şekilde olduğuna değinen Kaya, şöyle devam etti:

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLAN KİŞİLER NASIL KREDİ ÇEKEBİLİR?


"KKB'nin finansal hizmet platformu Findeks'i yüzde 70 erkekler kullanıyor. Günde 15 bin kişi, kredi notunu sorguluyor. Bankalar açısından bu rakam aylık 35-40 milyona ulaşıyor. Bu sayılar kullanım alanlarına bağlı olarak her geçen gün artıyor. Kredi başvurusu yapan kişilerin yüzde 70'inin risk raporu aldığını görüyoruz."

'KREDİ NOTLARI KİRALAMALARDA SORGULANACAK'

Koray Kaya, telekom sektörünün telefon veya cihaz satarken tüketicilerin kredi ödeme alışkanlıklarına bakmaya başladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Yakın zamanda araç ve ev kiralayacağımız zaman kredi notumuz sorgulanacak. Kullanım alanları yaygınlaşmaya başladıkça, sistemin bilinirliği arttıkça sorgulama sayılarının hızla artmasını bekliyoruz. Kredi sorgulama yurtdışında çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Yurtdışında kredi başvurusunda bulunacak kişiler kendi risk raporlarını yoğun bir şekilde kontrol altında tutuyor.

Kredi notu kavramı günlük hayatın içine girmiş durumda. Sohbetlerde, yemek ortamlarında kişiler birbirlerinin kredi notları hakkında konuşabiliyor. Yurtdışında bu konudaki farkındalık çok daha yüksek."

EŞİMİN KREDİ NOTU KREDİ ÇEKMEMİ ENGELLER Mİ?

Kaya, kredi notuyla karşı taraf hakkında bilgi sahibi olunduğunu vurgulayarak, "Herhangi bir kişiyle ilgili bir risk alıyorsanız onun geçmişini öğrenmek istersiniz. Evlenirken bile karşı tarafın risk raporunu veya kredi notunu alarak o kişiyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 'Aynası iştir kişinin lafına bakılmaz' söylemini kredi notu çok iyi gösteriyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günde 15 bin kişi kredi notunu sorguluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN