Tek şifre kalp atışı

Ödeme yapmak için artık kalbin atması yeterli... Şifreleri ortadan kaldıran bilekliklerden, gözle alışverişe kadar finans dünyasında devrim başlıyor

Giriş Tarihi: 24.11.2015
Tek şifre kalp atışı
BAŞLARKEN
Değişimin hızlandığı, teknoloji şirketlerinin her sektörde cirit attığı bir dünyada artık ödemeler temassız, para sanal, bankalar da Cep'te. Artık robotlar sizin için para transferi yapacak. Bankada fatura öderken karşınızda bir yapay zeka oturacak ve servetinizi o yönetecek. Tüm bunlar Isaac Asimov veya H. G. Wells'in bilimkurgu kitaplarındaki gibi hayal aşamasında değil. Hepsi fiziki olarak yapıldı. Mobil cüzdanlar, robotlar, cep uygulamaları, giyilebilir cihazlar gibi onlarca sistem yaratıldı. Peki bu sistemlerin hangisi kullanılacak? Güvenlikte yüz tanıma mı, parmak izi mi, retina mı öne çıkacak? Herkesin merakla beklediği sorular bunlar. Bankacılığın evrimi nereye gidiyor? SABAH, Fintech olarak tek kelimede özetlenen bu teknolojileri tüm aktörleriyle görüşüp şekillendirdi. Çünkü 2016 parasal hayatta 'devrimin başlangıç yılı' olacak...

*
Teknolojiyi az kullanan biri günde 5, çok kullanan bir kişi ise 30 kez şifre giriyor. Ofis bilgisayarını açmaktan, sosyal medyaya, ATM'de veya pos cihazında şifre girmeye kadar hayatın her alanında güvenlik ve harcama nedeniyle birçok işlem yapılıyor. Yeni bir teknoloji tüm şifreleri sıfırlayacak. Mastercard'ın Nymi adlı bir firmaya yaptığı yatırımla artık tek şifre kalp atışı oldu. Kalp atışı ile çalışan bu yeni teknolojiyi ve ödeme sistemlerinin geleceğini Mastercard'ın inovasyonunun başındaki isim Chief Innovation Officer Garry Lyons, SABAH'a anlattı: "Kalp atışı parmak izi gibi. Her insanda farklı. Buna özel bir bileklik geliştiren Nymi isimli bir firmaya yatırım yaptık. Bu sistemle tüm şifreler sıfırlanıyor. İşe gidince bilgisayarı açmak için şifre gerekmiyor. Onun dışında arabayı bile açabiliyorsunuz. Bileklikle kredi kartı olmadan Cep'ten ve POS'tan da ödeme yapabiliyorsunuz. Sosyal medya ve ona benzer tüm şifreleri de kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Başkasının kullanması da imkânsız çünkü kalp atışınız olmadan çalışmıyor. Evden çıkarken cüzdan, ev, ofis ve iş anahtarlarını ve hatta hiçbir kartınızı almanıza da gerek kalmıyor."

GÖZ BEBEĞİYLE ALIŞVERİŞ

Masterpass'ı kullanarak Qkr! isimli bir uygulama sayesinde sadece göz taraması ile alışveriş yapmanın mümkün olduğunu belirten Lyons, "Biyometrik artık çok daha önemli hale geliyor. Giyilebilir cihazlar da onu takip ediyor. Bunlar dışında gelecek internete bağlı cihazlarda diyebiliriz. İnternete bağlı olan her türlü cihazla artık işlem yapmak mümkün" dedi. Türkiye'nin 50 yıllık tarihlerinde en önemli ülkelerden biri olduğunu belirten Lyons, "İnovasyon için Türkiye muhteşem bir yer" dedi.

NFC TEKNOLOJİSİ PATLAYACAK
Şu anda Türkiye'nin genç nüfusu ve hızlı adapte olan bir yapısı olduğunu belirten Lyons, temassız kart teknolojisi olan NFC'nin Türkiye'de yakın zamanda hızla yayılacağını vurguladı. Lyons, "Şu anda POS cihazlarının yüzde 9'u temassız. Akıllı telefon sayısı da hızla artıyor. Perakende ve bankacılıkta bir farkındalık var" dedi.

SERVETİ YAPAY ZEKâ YÖNETMEYE BAŞLADI
IBM yapay zekayı 36 ülkede 17 farklı sektörde uygulamaya başladı. Finanstan, eğitim ve oyuncağa kadar birçok farklı alanda kullanılan yapay zeka, bankacılıkta da kullanılmaya başlanmış. Yapay zekaya sahip bilgisayarlar artık zengin müşterinin servetini yönetiyor. IBM Watson adını verilen yapay zeka geniş bir alanda kullanılıyor. Bu teknolojinin en önemli özelliği ise kendi kendine öğrenebilmesi olarak açıklanıyor.

ÇOCUĞU ANALİZ EDEN OYUNCAK
Aynı zamanda ilişki de kurabilen yapay zeka, kişilik analizi yapabiliyor ve ses tonu analizi ile karşısındakinin duygularını ölçüyor. Örneğin bu sistemin kullanıldığı bir dinozor oyuncak, kendisiyle oynayan çocuğun ses tonundan o anki duygusunu algılayıp ona göre tepkiler veriyor.

BİLGİNİN % 20'Sİ KULLANILIYOR
Yapay zekanın bankacılık altyapısında kullanımı hayli eski. Ancak müşteri tarafındaki uygulamalar yeni sayılır. IBM Türk Bankacılık Sektörü Lideri Volkan Sözmen, bankacılıkta bu yeni trendi SABAH'a anlattı. Sözmen, "Mevcut bilgisayarlar şu anda dünyadaki bilginin yüzde 20'sine sahip. Watson, şu anda geriye kalan yüzde 80'lik dilim içinde facebook veya twitter gibi sosyal ağlardaki bilgileri de alıyor. Bankacılıkta şu anda servet yönetimi ve call centerda kullanılıyor. 2011-2014 arası Watson'la yapay zekayı kullanarak bir eğitim programı uyguladık. 2014 itibarıyla başarı oranı yüzde 7.4 arttı" dedi.

İNSAN OLMAYAN İLK BANKACI
Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ ilk insan olmayan bankacıyı 2020 Japonya olimpiyatlarında deneyecek. 19 dilde işlem yapan robot, 58 santimetre boyunda ve 5.4 kilo ağırlığında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek şifre kalp atışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN