Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deneyim ve taze kan

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Deneyim ve taze kan

Yeni hükümet, tecrübeli ve genç isimlerin sinerjisinden yararlanarak icracı bakanlıklarda reform programlarını hayata geçirecek. Ulaştırmada Yıldırım, enerjide Albayrak dev projelere imza atacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomide icracı bakanlıkları emanet ettiği isimler arasında tecrübeli ve genç milletvekilleri dikkat çekiyor. 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, Avrasya Tüneli, otoyollar gibi dev yatırımların startını veren, genişbant hızlı internet ve mobil teknolojilerde dev dönüşümlerine imza atan Binali Yıldırım, yeni kabinede eski görevine döndü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için istifa ettiği tarihe kadar, 11 yılla en uzun süre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yapan isim olan Yıldırım, 4 yıl daha iddialı projelere hız verecek.

ENERJİYE GENÇ KUVVET

Kabinenin en genç isimlerinden biri olan İstanbul Milletvekili Dr. Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na getirildi. Albayrak, enerji alanındaki akademik ve özel sektör deneyimini bakanlığa taşıyacak. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nden mezun olan Albayrak, profesyonel yaşamına 1996'da başladı. Çalıştığı şirketlerde yurtiçi ve yurtdışı birçok üst düzey pozisyonda bulunan Albayrak, Türkiye ekonomisinin zorlu bir sınavdan geçtiği 2001 krizinde şirketinin finansman ve likidite yapısını başarıyla yönetti. 2013 sonunda özel sektörden ayrılan Albayrak, Sabah gazetesinde yazar olarak görev yaptı. Marmara Üniversitesi'nde bankacılık ve finansman alanında ders veren Albayrak, New York Pace Üniversitesi, Lubin School of Business'ta yüksek lisans eğitimi aldı. Albayrak, finans ve bankacılık alanındaki doktorasını "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı" üzerine hazırladığı tezle tamamladı.

İLK AÇIKLAMASI RUS GAZI İÇİN
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bakanlıkta düzenlenen devir teslim töreniyle Ali Rıza Alaboyun'dan görevi devraldı. Törene Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da gelerek destek verdi. Albayrak'ın ilk açıklaması Rus gazıyla ilgili oldu. Albayrak, Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok köklü olduğunu, bölgesel anlık gelişmelerin ve kriz olarak nitelendirilen son olayın iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğini öngördüğünü söyledi. Albayrak, kış ayları ve gaz ihtiyacı konusunda ise sorun yaşanacağını düşünmediğini belirterek "Vatandaşlarımız müsterih olsun" dedi. Alaboyun, Albayrak'ı sarı-kırmızı renkli çiçeklerle karşıladı.

YERLİ OTONUN HAMİSİ
Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan yerli otomobilin hamisi Fikri Işık da görevinde kalan isimlerden oldu. Yeni kabinede de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı sürdürecek olan Fikri Işık'ın önünde yerli uçak ve elektrikli otomobilin dışında savunma sanayindeki dikkat çekici projeler yer alıyor. Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ile uluslararası arenada Türk markalarının oluşturulması gibi birçok konu da Işık'ın masasında. Türk ekonomisinin lokomotif sektörü, büyümenin dinamosu olan inşaata da 64'üncü hükümette kadın eli değdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na Fatma
Güldemet Sarı getirildi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

Binali Yıldırım


20 Aralık 1955'te Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

Berat Albayrak


1978'de İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi işletme mezunu. ABD'de finans üzerine yüksek lisans yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı

Fatma Güldemet Sarı


1970 Malatya Darende doğumlu. Lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji'nde bitirdi. 1993'te Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu.


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Fikri Işık


1965'te Gümüşhane'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdi.

3 AYLIK PLAN

Seçim öncesinde önemli vaatlerde bulunan AK Parti'nin kurduğu 64'üncü hükümet, 3 ile 6 aylık ve 1 ile 4 yıllık süreç için somut adımlar atacak. İlk 3 aylık dönemde emeklilere TOKİ aracılığıyla ucuz konut, yıllık ilave 1.200 TL verilecek. Öğrencilerin bursu 400 liraya çıkarılacak. İlk kez iş bulan her gencin maaşını 1 yıl boyunca devlet karşılayacak. Kadın girişimcilere destek sağlanacak.

ÜRETİM MODELİ

Ekonominin yeni ekibinin öncelikli gündemi 25 dönüşüm programının gerektirdiği reformlar olacak. Faize değil üretime dayanan, gelir dağılımında adaleti ve dengeli büyümeyi ön plana çıkaran bir ekonomi modeli kurulacak. Gelir adaletinin sağlanması, işsizliğin önlenmesi, sosyal güvenlik, kentleşme, çevre gibi reformlar yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deneyim ve taze kan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN