Ekonomi sağlam ellerde

4 yıllık AK Parti iktidarında ekonominin kaptan köşküne Mehmet Şimşek oturdu. Maliye'ye Ağbal, Ekonomi'ye Elitaş, Kalkınma'ya Yılmaz geldi

Giriş Tarihi: 25.11.2015
Ekonomi sağlam ellerde
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64'üncü Hükümet'i açıkladı. Piyasaların merakla beklediği ekonominin kaptan köşküne Mehmet Şimşek oturdu. AK Parti hükümetleri kurulduğu günden bu yana kabinede yer alan Ali Babacan'a görev verilmedi.

MALİYE AĞBAL'A EMANET


AK Parti'nin 13 yıllık iktidarının en büyük başarılarından biri olan bütçe açığının sıfıra yaklaştırılması ve kamunun borç yükünün azaltması konusunda büyük rol oynayan isimlerden Naci Ağbal da Maliye Bakanlığı'na getirildi. Mehmet Şimşek'in yakın çalışma arkadaşı uzun yıllar Maliye Müsteşarlığı yapan AK Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bayburt Milletvekili Naci Ağbal 26 yıldır bakanlıkta çeşitli makamlarda bürokrat olarak görev yaptı. 1989'da Teftiş Kurulu'nda müfettiş olarak göreve başlayan Ağbal ilk kez kabinede yer alan isimlerden.

KALKINMA CEVDET YILMAZ'DA


60'ıncı Hükümet'te Devlet Bakanı, 61 ve 62'nci hükümetlerde Kalkınma Bakanı, geçici bakanlar kurulunda da olan Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, yeniden Kalkınma Bakanlığı görevine getirildi. DPT kökenli Cevdet Yılmaz'ın bakanlığı döneminde Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda "Güçlü ve Dengeli Büyüme için Yapısal Dönüşüm" başlığıyla 10'uncu Kalkınma Planı kapsamında öncelikli dönüşüm programlarına ilişkin eylem planları açıklandı.

GIDA VE TARIM'A FARUK ÇELİK GELDİ


Gıda ve Tarım Bakanlığı'na da hükümetin tecrübeli isimlerinden Faruk Çelik atandı. Artvinli Çelik, AK Parti'nin Kurucular Kurulu Üyeleri'nden. 60. Hükümet'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı.

Mehmet Şimşek / Başbakan Yardımcısı
1967'de Batman'da doğdu. Ankara Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Uluslararası yatırım bankalarında görev aldı.

Lütfi Elvan / Başbakan Yardımcısı
1962'de Karaman Ermenek'te doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere'de Leeds Üniversitesi'nde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD'de Delaware Üniversitesi'nde ekonomi dalında yüksek lisans yaptı.

Naci Ağbal / Maliye Bakanı
1968'de Bayburt'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Uzun yıllar Maliye'de çalıştı.

Mustafa Elitaş / Ekonomi Bakanı
1957'de Kayseri'de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden mezun oldu. Öğrencilik döneminde özel sektörde muhasebe biriminde çalıştı.

Cevdet Yılmaz / Kalkınma Bakanı
1967'de Bingöl'de doğdu. ODTÜ Kamu Yönetimi mezunu. ABD'de yüksek lisans, Bilkent Üniversitesi'nde doktora eğitimi aldı.

Süleyman Soylu / Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı
21 Kasım 1969'da İstanbul'da doğdu. Plevne Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu.

Faruk Çelik / Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı
1956 Artvin doğumlu. Yıldız Üniversitesi'ne bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsü'nden mezun oldu.

Bülent Tüfenkci / Gümrük ve Ticaret Bakanı
1966 Malatya-Yeşilyurt doğumlu. Ortaokul ve lise öğrenimini Yeşilyurt İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Veysel Eroğlu / Orman ve Su İşleri Bakanı
1948'de Afyonkarahisar'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'nü bitirdi.

ŞİMŞEK EKONOMİ, ELVAN YATIRIM

Türkiye 'yi 2023'te 2 trilyon dolarlık büyüklüğe taşıyacak güçlü ekonomi yönetimi "istikrar ve büyüme" üzerine odaklanacak. Yeni ekip kritik reformları da omuzlayacak. Yeni kabinede, ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı görevini Mehmet Şimşek yürütecek. Mehmet Şimşek, Hazine, Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Kalkınma Bankası, Vakıflar Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan sorumlu olacak. 5'inci başbakan yardımcılığı koltuğuna oturan eski Ulaştırma, Denizlik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da yatırımların koordinasyonunu sağlayacağı belirtiliyor.

EKONOMİDE ELİTAŞ DÖNEMİ

Yeni kabinede Nihat Zeybekci'nin koltuğuna Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş oturdu. İktisat ve Maliye Bölümü mezunu Elitaş, hükümette ihracattan sorumlu ekonomi bakanı olarak görev yapacak. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda uzun süre çalışan Elitaş son olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanıydı. Yeni kabinede sürpriz isimler de yer aldı. Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ile Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, ilk kez kabineye giren isimler oldu. Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Tüfenkci ise Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise değişmedi.

'HİÇ BEKLEMİYORDUM BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLDU'

64'üncü hükümette Ekonomi Bakanlığı görevine getirilen AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş "Hiç beklemiyordum, sürpriz oldu" dedi. Elitaş, yaptığı açıklamada, "Vatana ve millete hayırlı uğurlu olsun" ifadesini kullandı. Önceki bakan arkadaşının bıraktığı yerden çalışmalara aynen devam edeceklerini vurgulayan Elitaş, "Onların getirdiği bayrağı ileriye taşıyacağız" dedi.

KALKINMA BAKANLIĞI'NDA DEVİR TESLİM YAPILDI

Başbakan Davutoğlu'nun kabineyi açıklamasının ardından bakanlar da devir teslim törenlerini gerçekleştirdi. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, görevi Cüneyd Düzyol'dan devraldı. Düzyol, "Zaten ayrılmış görmüyorduk sizi, yuvaya dönmüş oldunuz. Nöbeti size devrediyoruz" diye konuştu. Yılmaz da şunları söyledi: "Yeniden bu bakanlıkta görev almış olmaktan dolayı büyük bir onur, şeref duyuyorum. Hep birlikte ülkemizin kalkınması, gelişmesi için 2023 ve ötesine yürüyüşüne katkı vermeye devam edeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomi sağlam ellerde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN