Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜRSAB seçimlerine gölge düştü

Başkan adayı Bağlıkaya, görevli ilçe seçim yetkilisinin TÜRSAB çalışanının akrabası olduğunu iddia ederek, "Gözlemci talebi kabul edilmedi. Tarafsızlığa gölge düştü" dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2015
TÜRSAB seçimlerine gölge düştü
TÜRSAB'ta seçime günler kala başkanlık yarışı kızıştı. 5-6 Aralık'ta yapılacak kongre öncesi seçim müdürlerinin mevcut başkan Başaran Ulusoy'a yakın isimler olması kafaları karıştırdı. TÜRSAB Başkan adayı ve DETUR'un CEO'su Firuz Bağlıkaya, görevli ilçe seçim yetkilisinin TÜRSAB'ta çalışan G.Ş.'nin akrabası olduğunu iddia etti. Bağlıkaya, "G.Ş. Başaran beye yakın bir isim. Biri Beşiktaş diğeri Şişli'de görevli olan iki seçim müdürü N.Ö. ve R.Ş. de G.Ş'nin akrabaları. Başkan adaylarından Emin Çakmak bey bu duruma itiraz ederek oy sayma işlemlerinde gözlemci talebinde bulundu. Seçim müdürlerinden itiraz geldi" dedi. Kimseyi suçlamadığını belirten Bağlıkaya, "Ancak Başaran Bey'in (Ulusoy) yanında 3-4 yıldır çalışan kişinin akrabalarının seçim müdürü olması kafa karıştırıcı. Tarafsız olabilirler ancak neden gözlemciye izin vermeyerek tarafsızlıklarına gölge düşürüyorlar?" ifadelerini kullandı.

LÜTFİ KIRDAR BİZE DAR GELİR

Kongreye bu yıl yüksek katılım olacağını belirten Bağlıkaya, bu nedenle Lütfi Kırdar'ın kapasitesinin yetersiz kalacağını anlattı. Farklı bir yerde yapılmasını talep ettiklerini ancak kabul edilmediğini belirten Bağlıkaya, "6.500 üyeli birliğin seçimi 2.800 kişilik salonda yapılmak isteniyor. Çünkü Lütfü Kırdar UGDAŞ'a bağlı. Başaran Bey UGDAŞ yönetim kurulunda. Lütfü Kırdar adeta onun evi gibi. İstediği gibi afiş asıyor, video koyuyor, bayrak asıyor. Bu nedenle orada yapılması konusunda ısrarcı ancak çok kalabalık bir grup olacak ve herkesin buraya sığması imkânsız. Aynı zamanda güvenlik açısından da tehlikeli" diye konuştu. Başaran Ulusoy'un kendisini eleştiren adaylara cevaben TÜRSAB logolu "Ne dediler, ne dedik?" şeklinde bir kitap bastırdığını anlatan Bağlıkaya, "TÜRSAB'ın kasasından böyle bir kitaba para harcanamaz. Kurumu kendi özel işlerinin kalkanı gibi kullanıyor" dedi.

CEBİNDEN NE KADAR HARCADI?

Son iki aydır TÜRSAB'ın sürekli toplantı düzenlediğini anlatan Bağlıkaya, "Giderleri TÜRSAB kasasından olan bu toplantılar Başaran Bey'in seçim arenası gibi oldu. Bugüne kadar 40, 41, 42'nci yılını kutlamayan TÜRSAB, 43'üncü yıl kutlaması yaptı. Başaran Ulusoy seçim için cebinden ne kadar harcama yaptı merak ediyorum. Biz TÜRSAB Yeniden platformu olarak şimdiye kadar 1 milyon TL harcadık. Hepsi de belgeli" dedi. TÜRSAB'ta çok fazla şirket olduğunu ve başkanın bunlara yoğunlaştığını vurgulayan Bağlıkaya, şunları anlattı: "Oysa ki TÜRSAB'ın yapması gereken çok iş var. Transfer yapamıyoruz. Havayolları bizden ucuz bilet satıyor. Kurumlar acentecilik faaliyeti yapıyor. 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu'nun acilen günümüz şartlarına uyarlanması gerekli."

TURSER'İN BİLANÇOSU NEREDE?

TÜRSAB'ın şeffaf olmadığını belirten Bağlıkaya, "Bilançoların bir kısmı kitapta açıklandı. Ancak birçok iş TURSER'in üzerinden yapılıyor. Onun bilançosu nerede? Tüm şirketlerin bilançolarının kongreden önce derhal açıklanması gerekiyor. Eğer yapılan her harcama seyahat acentelerinin menfaatineyse biz adaylıktan çekiliriz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜRSAB seçimlerine gölge düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN