Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kriz çıkarma Hürriyet’i

Ekonomide kriz algısı yaratmak için uğraşmaya devam eden Hürriyet dün de hükümet programından zorlama bir yorum yaptı. Merkez'in bağımsızlığını kaybedeceğine yönelik spekülasyonu Başbakan Yardımcısı Şimşek yalanladı

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Kriz çıkarma Hürriyet’i
Son 20 ayda gerçekleşen üç seçim öncesinde, ekonomide kriz algısı yaratarak sandığı etkileme girişimleri 1 Kasım'da adeta çöplüğe gömülen Hürriyet, bu kez hükümet programı üzerinden spekülasyonlara başladı. Piyasaya Merkez Bankası'nın bağımsızlığının kaldırılacağı havası vermeye çalışan Hürriyet'in arkasından İngiliz haber ajansı Reuters da gidince dün dolar ve faizde sert dalgalanmalar oldu. Buna Rusya'yla olan gerilim de eklenince Türkiye'ye yaklaşık 11 milyar liralık fatura çıktı.

KABİNEDE EKONOMİ ONLARA EMANET

ŞİMŞEK YALANLADI

Dolar iki haftanın en yüksek seviyesi olan 2.91 TL'ye dayanırken, Borsa İstanbul'da endeks yüzde 0.54 düştü. Faizlerde ise 5 baz puana yakın artış yaşandı. Hürriyet'te dün yayınlanan haberde, hükümet programında yer alan, "Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi, esas olmaya devam edecektir" cümlesine vurgu yapılarak, bağımsızlık kelimesinin kaldırıldığına dikkat çekildi. Oysa gerek programda gerekse Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan açıklamada, Merkez Bankası'nın uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisi belirleyeceği belirtilirken, gazete bunu görmezden geldi. Hürriyet'e ilk tepki Twitter üzerinden açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'ten geldi. Şimşek, Merkez Bankası'nın temel görevinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu belirterek, para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edeceğini bildirdi. Şimşek, yeni hükümet programında Merkez Bankası'nın bağımsızlığına ilişkin ifadeler üzerinden yapılan spekülasyonların gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Üst düzey ekonomi yetkilileri de bankanın yapısına müdahale etmek ya da bağımsızlığını kısıtlamak gibi bir düşünce ya da planın hiçbir şekilde olmadığını belirttiler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz çıkarma Hürriyet’i
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN