Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 milyon dekar arazi kurtuldu

Miras arazilerinin intikaliyle ilgili esas süreci resmen başlatan Tarım Bakanlığı verilerine göre 10 milyon dekar arazi parçalanmaktan kurtuldu. Bakanlık ölen 83 bin 379 murisin yakınına tebligat gönderdi

Giriş Tarihi: 3.12.2015
10 milyon dekar arazi kurtuldu
Hükümetin, tarım arazilerinin miras yoluyla parçalanmasını engellemek amacıyla çıkarttığı kanun çerçevesinde, miras arazilerinin intikaliyle ilgili esas süreç resmen başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre yasayla birlikte 10 milyon dekarlık miras tarım arazisi parçalanmaktan kurtuldu. Veriler ayrıca Türkiye'de ölen her iki kişiden birinin üzerinde tarım arazisi bulunduğunu ortaya çıkardı.

1 YILLIK SÜRE TANINMIŞTI
Yıllık 17 milyar dolarlık kayba neden olan tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesini engellemek amacıyla 2014 yılının mayıs ayında çıkarılan yasa çerçevesinde, miras arazilerinin bölünmesi yasaklanmış ve arazinin "Tek bir kardeşin üzerine devretme", "Aile malları ortaklığı kurma", "Araziyi üçüncü bir kişiye satmak" gibi seçeneklerle kullanabileceği hükmü getirilmişti. Kanun yayımlandıktan sonra ölen vatandaşlardan kalan arazileri kapsayan bu düzenlemeleri gerçekleştirmesi için de bir yıllık süre tanınmıştı. Yasaya göre vefat eden anne veya babasından üzerine miras tarım arazisi kalanların kanun çerçevesinde bir yıllık sürede intikal işlemlerini yaptırması gerekiyor. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, Tarım Bakanlığı, bir yıllık süreyi dolduran ve miras arazileriyle ilgili herhangi bir işlem yapmayan vatandaşlar için de kolları sıvadı.

MAHKEME YOLU AÇILACAK

Bu çerçevede ölen 83 bin 379 murisin yakınlarına bu hafta tebligatlar gitmeye başlayacak. Tebligatların yollanması için PTT ile anlaşma yapan bakanlık, gönderdiği yazıda miras tarım arazileri için kanunla öngörülen işlemleri hatırlatarak, 3 ay içerisinde intikali gerçekleştirmesi uyarısı yapıyor. Aksi halde sürecin mahkeme yoluna taşınacağı ve mahkemenin seçtiği "ehil mirasçıya" arazinin devredileceği hatırlatılıyor. Yıl sonuna kadar tebligat yapılacak mirasçı sayısının ise 400 bin kişiye ulaşacağı belirtiliyor.

YILSONUNDA 400 BİN KİŞİYE ULAŞACAK
Türkiye'de vefat eden vatandaşların tüm bilgileri Tarım Bakanlığı'nda kurulan veri sistemine anında düşüyor. Sistem, kimin üzerinde tarım arazisi olduğunu gösteriyor ve otomatik olarak vatandaşlar için bir yıllık bekleme süresini başlatıyor. Bir yıllık süre sonunda intikal ettirilmeyen arazilerle ilgili de sistem uyarı veriyor. Bakanlığın bu sistemine göre, yıl sonu itibariyle 400 bin kişiye tebligat gönderileceği ifade ediliyor.

TARIM ARAZİLERİ MİRAS MAĞDURU
Geçen bir buçuk yıllık süreçte, yaklaşık 10 milyon dekarlık miras tarım arazisi parçalanmaktan kurtuldu. Yasa çerçevesinde toplamda 442 bin 631 kişinin tarım arazilerini satış yoluyla mülkiyet talebi veya miras yolu ile devir talebi başvurularına onay verildi. 10 milyon dekarlık alan ise söz konusu yasa ile parçalanmaktan kurtuldu.

ÖLEN HER 2 KİŞİDEN BİRİNİN ARAZİSİ VAR
Bakanlık verilerine göre, kanun çıktıktan sonra geçen bir buçuk yıllık süreçte Türkiye'de toplamda 595 bin 445 kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerin 275 bin 784'ünün üzerinde tarım arazileri bulunduğu tespit edildi. Başka bir ifadeyle Türkiye'de son bir buçuk yılda hayatını kaybeden her iki kişiden birinin tarım arazisi bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 milyon dekar arazi kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN