Enflasyona Rus etkisi

Rusya'nın ithalatına izin vermediği ürünlerin iç piyasada satışa sunulması, sebzemeyve fiyatlarını şimdiden düşürdü. Bu durum enflasyonu en az yarım puan indirecek

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Enflasyona Rus etkisi
Rusya'nın Türk gıda ürünlerinin ithalatına getirdiği sınırlama, kasım ayında beklentilerin üstünde artan enflasyonu aralıkta aşağı çekecek. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre enflasyon kasımda, işlenmemiş gıda ile giyim ve ayakkabı fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 0.67'ye çıktı. Yıllık enflasyon da yüzde 8.10'a yükselerek 11 ayın zirvesini gördü. Fakat, Rusya'nın içeriye sokmadığı sebze-meyve gibi ürünlerin iç pazara sürülmeye başlanması, fiyatları şimdiden aşağı çekmeye başladı. Kasımda yüzde 40.75 ile zam şampiyonu olan domatesin, 27 Kasım'da 1.80 TL olan hal fiyatı dün 1.5 liraya indi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de, halde domates fiyatının 5 yıl öncesinin altına indiğini söyledi. Ekonomistler, bu durumun sürmesi halinde enflasyonun yıllık bazda 0.5 puan düşeceğine dikkat çekti.

RUSYA KRİZİ FIRSATA MI DÖNÜŞÜYOR?

SEPET AĞIRLIĞI % 3
Gıda ürünleri enflasyon sepetinde yüzde 24.25 ile en yüksek paya sahip bulunuyor. Rusya'ya satılan toplam meyve-sebze ihracatının enflasyon sepetindeki ağırlığı ise yüzde 3'e yaklaşıyor. Ürünlerin iç piyasaya döndüğünü belirten Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, fiyatlarda düşüşün süreceğini söyledi.

FİYAT % 50 DÜŞER
Fiyatların bir haftada ortalama yüzde 20 düştüğünü belirten Tüm Meyve Sebze Komisyonu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) ve Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Burhan Er, fiyat düşüşünün yüzde 50'ye ulaşacağını söyledi. Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir ise "Rusya yoksa ağaçları kesecek halimiz yok" dedi. İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu da fiyatlarda ortalama düşüşün yüzde 20'ye ulaşacağına dikkat çekti.

LİSTE GENİŞLETİLMEYECEK
Dün Rusya'dan iki yumuşama mesajı geldi. Rusya Tarım Bakanlığı, hububat ihracatını sınırlama planları olmadığını belirterek, "Ürün listesi genişletilmeyecek" açıklaması yaptı. İşçi alım yasağı da bazı işverenleri etkilemeyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyona Rus etkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN