Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katar'dan sonra Azerbaycan

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Katar'dan sonra Azerbaycan

Gazda kaynak çeşitlendirme kartını açan Türkiye, Katar'dan sonra Azerbaycan ile görüştü. Başbakan Davutoğlu, "TANAP 2018'den önce bitirilecek" dedi

Rusya ile yaşanan gerilimden sonra doğalgaz kaynaklarını çeşitlendirmek isteyen Türkiye, Katar'dan sonra Azerbaycan kartını da açtı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyaretinde imzalanan uzun vadeli ve düzenli LNG ithali yapılmasını sağlayacak ön mutabakat anlaşmasının ardından dün de Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan'a gitti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşen Davutoğlu, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak TANAP boru hattı projesinin 2018'den daha önce gerçekleşmesi için mutabakata varıldığını bildirdi. TANAP projesiyle 16 milyar metreküp gazın Avrupa'ya taşınması öngörülüyor. Türkiye de 6 milyar metreküp gaz alacak.

DÜNYANIN EN ZENGİN ÜLKESİ KATAR


IRAK GAZI İÇİN BORU HATTI
Bir başka alternatifin de Irak gazı olduğu belirtiliyor. BOTAŞ'ın 2 ay içinde 180 kilometre uzunluğunda, yılda 20 milyar metreküp kapasiteye kadar gaz taşıyacak ve Mardin'de biten bir boru hattı inşa edilmesi için ihaleye çıkacağı belirtiliyor. Yetkililer, Türkmenistan'dan gaz alınmasının, İran'dan alınan miktarın artırılmasının ve İsrail kaynaklarının da hızlı çözüm olabileceğini belirtiyor.

KATAR EMİRİ'NE ÖZEL MİNİBÜS


RUSLAR'IN KESMESİ DE ZOR

Türkiye, Rusya'dan Batı hattı ve Mavi Akım doğalgaz boru hatlarından yılda toplam 27 milyar metreküp doğalgaz alıyor. Batı hattından gelen gaz, Romanya ve Bulgaristan'a da gidiyor. Bunun kesilme ihtimali zor. Üstelik, Batı hattı gazının 4 milyarını Botaş, kalan 7 milyarını özel şirketler getiriyor. Onların da ortakları Rus. Mavi Akım'dan da 16 milyar metreküp geliyor. Bunun yarısı İtalyan ENI şirketinin. Bunu keserse İtalyanlar'a da zarar verir. Nitekim dün Gazprom da doğalgaz sevkıyatının normal şekilde sürdüğünü açıkladı. Azerbaycan, Apşeron sahasından üretilecek ek gazı TANAP'a vermek istiyor.

Başbakan Davutoğlu'ndan TANAP müjdesi

ALTERNATİFLER NELER?
TANAP:
2018 ortalarında 16 milyar metreküp gaz Avrupa'ya taşınacak. Türkiye de 6 milyar metreküp gaz alacak.
KUZEY IRAK: 3 yılda 4 milyar dolar yatırımla Kuzey Irak gazı alınabilir.
KATAR: Yılda 125 milyar metreküp doğalgaz ihraç ediyor. 77 milyon ton LNG üretiyor. Geçen yıl spot doğalgazın yüzde 35'i Katar'dan geldi.

DOĞALGAZ ZENGİNİ ÜLKELER

ÖZEL SEKTÖR MESAJI

Katar dönüşünde gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar anlaşmasıyla ilgili "Enerji Bakanlığımız ve Botaş onların ilgili kurumlarıyla çalışacaklar. Gerekirse mevcut özel sektöre ait bir firmayla çalışabilirlerse onu satın alacaklar ya da yeni bir tesis kuracaklar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katar'dan sonra Azerbaycan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN