Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'ya karşı 'Irak' seçeneği

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Rusya'ya karşı 'Irak' seçeneği
Türkiye, Rusya'nın 1 Ocak'tan itibaren uygulamaya koyacağı yaş meyve-sebze ithalatını durdurma kararı sonrasında 'B planını' devreye sokmaya hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in önceki gün Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) yönetim kurulu üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantıda alternatif ülke pazarları ele alındı. İhracatçıların "Irak pazarını kuvvetlendirelim" talebi ile birlikte, önümüzdeki günlerde bu ülkeye heyetlerin gitmesi gündeme alındı.

YUMUŞAMA OLABİLİR

SABAH, Bakan Çelik'in önceki gün AKİB yönetim kurulu üyeleriyle Rusya ile yaşanan sürece ilişkin gerçekleştirdiği toplantının perde arkasına ulaştı. Edinilen bilgiye göre, ihracatçılar Bakan Çelik'e öncelikli olarak alternatif ülke pazarlarına yönelinmesi ve bu konuda ihracatçılara devletin destek sağlaması önerisinde bulundu. Ayrıca yaş meyve sebze sektörüne kayıplarının telafisi için de destek istendi. Öte yandan ihracatçılar Rusya'nın çeşitli ürünleri peyderpey içeri almaya başladığını belirterek, bundan duydukları memnuniyeti dile getirirken, gerek ihracatçılar gerek bürokrasi nezdinde Rusya'nın 1 Ocak'ta uygulayacağını ifade ettiği ithalat yasağı kararında yumuşama olabileceği düşünülüyor. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Ateş de "Alternatif pazarlar olarak başta Irak ve sonra İran ile Suriye ön plana çıkıyor. Orta vadede ise Afrika ülkeleri, Azerbaycan gibi ülkelere yönelim olabilir" dedi.

4 BİN TON ÜRÜN 4 ÜLKEYE GÖNDERİLDİ
Rusya'da gümrükte bekleyen 4 bin ton ürün de 4 farklı ülkeye gönderildi. Bu ülkeler Romanya, Moldova, Ukrayna ve Beyaz Rusya. Ayrıca halihazırda Türkiye depolarında Rusya'ya gönderilmek üzere hazırlanmış 140 bin ton ürün bulunuyor. Bu ürünlerin bir kısmının iç pazarda bir kısmının da farklı ülkelere gönderilerek eritilmesi planlanıyor. Bu arada Rusya'nın peyderpey limon, portakal, mandalina, greyfurt gibi ürünleri içeri almaya başladığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'ya karşı 'Irak' seçeneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN