10 bin çocuk engeli aşacak

Giriş Tarihi: 5.12.2015
10 bin çocuk engeli aşacak

Turkcell'in Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle düzenlediği 'Engelsiz Eğitim Programı' meyvesini verdi. 12 okulda özel teknoloji ve mesleki eğitim sınıfları açan şirket, sayıyı 2 yılda 80'e çıkaracak

Milli Eğitim Bakanlığı ile Turkcell arasında, 17 Haziran'da imzalanan 'Engelsiz Eğitim Programı' projesi ilk meyvesini verdi. Protokol kapsamında 12 okulda yapılan özel teknoloji ve mesleki eğitim sınıfları düzenlenen törenle açıldı. Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu'ndaki törene katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "10 binin üzerinde engelli öğrenciye hayalleri için destek oluyoruz. Normalde bu tarihte 10 okulda açılış olması gerekirken şu an 12 okulda sınıflar açılıyor. Programın da önündeyiz" dedi. Turkcell işbirliği ile gerçekleştirilen engelsiz eğitim projesiyle öğrencilerin ileride meslek sahibi olacağına dikkat çeken Avcı, 2 yıl içinde 80 okulun sınıflarının donanımını tamamlamayı planladıklarını belirtti. 2016'da 36 okulda belirlenen donanım ihtiyaçlarının karşılanmış olacağını aktaran Bakan Avcı, şöyle devam etti: "Bu donanımın 11'i görme, 6'sı işitme engelli okulda, 19'u da özel eğitim merkezinde olacak. Özel nitelik taşıyan öğrencilerimizin hayatın içinde daha çok yer almasını sağlamak, başkalarına duyacakları ihtiyacı en aza indirgemek ve ileride onları meslek sahibi yapmak bakanlığımızın öncelikli konusu. Turkcell'e teşekkür ediyorum."

1.5 YILDA 70 OKUL DAHA AÇILACAK

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça 12 okulda açılan sınıflarla 'özel çocuklar' için bir ışık yaktıklarını söyledi. Akça, "Kalan 1.5 yılda 70 okulu daha tamamlayarak ülkemizdeki özel eğitim okullarında eğitim gören 10 binden fazla çocuğumuza yani, her 4 engelli öğrenciden birine destek olmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

40 İLDE 80 OKUL
Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla geliştirilen Engelsiz Eğitim Programı'nın temelleri 17 Haziran 2015'te atıldı. İki yıl içinde tamamlanması hedeflenen 7 milyon TL bütçeli projeyle 40 ilde 80 okulda 10 binden fazla öğrenciye destek olunması hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 bin çocuk engeli aşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN