Enerjinin yeni merkezi: Adana

Türkiye'nin önde gelen sanayi kentlerinden Adana, başta tarım ve enerji olmak üzere farklı alanlarda da atağa kalktı. Çukurova'yı da içine alan bölgede 15 milyar dolarlık bir enerji havzası yaratan şehir, hem petrol hem de petrolün yan sanayisi petrokimya tesislerinin yükseleceği bir yapıyı hedefliyor

Giriş Tarihi: 7.12.2015
Enerjinin yeni merkezi: Adana
Sanayi ve tekstil kenti olarak ünlenen Adana, başta tarım ve enerji olmak üzere farklı sektörlerdeki atılımları ile de dikkat çekiyor. Turizmde ise devam eden otel yatırımlarıyla yatak kapasitesini artırıyor. Adana'nın en büyük projesi ise Ceyhan'a inecek petrol için geliştirilen Enerji İhtisas Bölgesi. Şehir, petrol boru hatları ve 2023 hedefleri kapsamında enerji ağırlıklı yapılacak 30 milyar dolarlık yatırımla, adeta 'enerji üssü' olmaya hazırlanıyor. Kerkük- Yumurtalık boru hattından sonra, Bakü- Tiflis-Ceyhan (BTC) hattıyla öne çıkan Adana, hem petrol hem de petrolün yan sanayisi petrokimya tesislerinin yükseleceği bir yapıyı hedefliyor. Şu sıralar Çukurova'yı da içine alan bölgede 15 milyar dolarlık bir enerji havzası neredeyse oluşturulmuş durumda. Adana iş dünyasının önde gelen isimleri önümüzdeki 10 yıl içinde Adana'nın İstanbul'dan sonraki en büyük metropol haline geleceğini dile getiriyor.

KİMYA VE KOZMETİKTE İDDİALI

Adanalı sanayicilerin gündeminde de yeni yatırımlar var. Adana'nın sanayi, enerji ve turizm alanlarında atağa kalktığını belirten iş dünyası, şehrin geleceğini inovasyonu merkeze alan, yüksek katma değer odaklı, bilgi ve teknoloji rekabetine göre kurgulanmasını istiyor. Öte yandan Kimya sektöründeki atılımları ile dikkat çeken Çukurova ekonomisi butik kozmetik alanında ilklere imza attı. Başta İran olmak üzere birçok Ortadoğu ve körfez ülkesine özel kozmetik ürünler tasarlayan sanayiciler, bu sayede küresel arenadaki dev markaların bir adım önüne geçmeye başardı. İşadamları ürettikleri kremlerden makyaj malzemelerine kadar tüm ürünleri ihraç ettikleri ülkede yaşayanların fiziksel özelliklerine göre tasarlıyor.

ULAŞIM VE ÜRETİM AVANTAJI

Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurulu'nun Türkiye Ulaşım Kolaylığı Endeksi'nde İstanbul, Hatay, Tekirdağ ve İzmir'den sonra Adana 5. sırada yer alıyor. Ayrıca Adana, elektronik karttan, otobüse, gemi inşaatından tekstil ürünlerine kadar çok geniş yelpazede bir üretim ağına sahip. İhracata konu malların üretiminde en çok çeşitliliğe sahip iller arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Konya'dan sonra beşinci sırada yer alan Adana, Ekonomi Bakanlığı raporlarına göre de önemli gelişim potansiyeli taşıyan modern bir sanayi kenti olarak tanımlanıyor.

DEV BORSA MERKEZİ

Akdeniz Bölgesi'nin ticaret merkezi olan Adana Çukurova'ya dev borsa merkezi kurulması için de çalışma başladı. Yüz yılı aşkın süredir hizmet veren Adana Ticaret Borsası'nın (ATB) Türkiye'de tarım denildiğinde ilk akla gelen merkezlerden Çukurova'ya ve ülkeye önemli katkıları bulunuyor. Hedef bu katkıyı daha da artırmak. Borsa binasının daha modern hale getirilerek, gelişen ticaret hayatına uyum sağlayabilmesi için genişlemesi gerektiğine inandıklarını ifade eden ATB yetkilileri konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı, "İçinde alımın satımın, ticaretin rahat yapılacağı, depolama, laboratuvar gibi ortamlara sahip modern bir mekan olacak. 72 dönüm arazide 110 bin tonluk depolama alanına sahip, elektronik satış salonu, tüccar ajansları bürolarını içeren Türkiye'nin en büyük ve modern borsa tesisini yapıyoruz. Yeni borsa yerleşkesi bittiği zaman borsamızın işlem hacmi 5 kat artacak. Borsamız, dünya çapında bir borsa olacak."

İLK 500'DE 17 ŞİRKET
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Adana'nın sanayiye katkısı toplam sanayi üretimi içerisinde yüzde 4'ü aşıyor. Adana toplam GSMH'nın % 3.1'ni alarak 6. sırada bulunuyor. Nüfusun % 46'sı tarım ile uğraşıyor ve tarım işçilerinin % 65'i dışarıdan geliyor. Adana'da toplam gelirin yarısından fazlası tarım sektöründen karşılanıyor. Türkiye'de tüketilen gübrenin % 6.5 'i Adana'da tüketiliyor. İstanbul sanayi Odası'nın İlk 500 sanayi şirketi sıralamasında ise Adana'dan 17 firma yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjinin yeni merkezi: Adana
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN