Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizden Türkiye yara almaz

Giriş Tarihi: 7.12.2015
Krizden Türkiye yara almaz

Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya'nın yaptırımlarından Türkiye'nin etkilenmeyeceğini belirtti. İş dünyası ve tarım sektörü temsilcileri de krizden asıl zarar görenin Rusya olacağında hemfikir

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya'nın ekonomik yaptırımlarının benzerlerini Türkiye'nin geçmişte yaşadığını belirterek, "Türkiye turizmi her sorundan güçlenerek çıktı. Çünkü biz aynı zamanda her sorunu fırsat olarak da görüyoruz. Turizm sektörünün temsilcileri rahat olsun. Biz herhangi bir şekilde Türkiye'nin, Türkiye turizminin bu süreçten zarar görmesine izin vermeyeceğiz" dedi. Turizm sektöründe 'her şey dahil' sistemi yerine duygu turizminin canlandırıldığı ve şehir, bölge tanıtımlarının ön plana çıkarıldığı bir dönem başlattıklarını belirten Ünal, "Tatil tercihi yaparken macera duygusunu yaşamak istediğimiz yer farklıdır, güven duygusu yaşamak istediğimiz yer farklı. Tanıtımın stratejisini bu şekilde insanların duygularına göre belirlemek gerekiyor. İnsanların farklı duyguları yaşayacakları konseptler, alanlar tasarlamak gerekiyor. 'Her şey dahil' sistemlerle bunu veremiyoruz" dedi. Tanıtımın mantığının da tamamen değişeceğini ifade eden Ünal, "Artık şehir ve bölge tanıtımları yapacağız. Bunu yaparken de bölgenin insanlarını tanıtımın paydaşı haline getireceğiz. Gelecekte ülkeler değil şehirler yarışacak. Saint Tropez gibi tanınan şehirler oluşturacağız" diye konuştu.

SOSYAL MEDYADA RUSYA

SAİNT TROPEZ MODELİ

Sektörle yaptıkları toplantılarda 'destinasyon yönetiminin' çok önemli olduğunun ortaya çıktığını belirten Ünal, "Tanıtımın mantığını değiştirmemiz gerekiyor. Türkiye'yi değil, belli bölgeleri, şehirleri tanıtmak çok önemli. Saint Tropez'i tüm insanlar bilir ama nerede olduğunu bilmez. Geleceğin dünyasında ülkeler değil, bölgeler ve şehirler yarışacak" şeklinde konuştu.

YENİ FENOMEN 'RUS ZALIMLAR'

BOĞAZLAR GEMİLERE KAPATILABİLİR

Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Hikmet Azizoğlu, savaş halinde Türkiye'ye bazı haklar verildiğini belirterek, "Türkiye ve Rusya çatışan taraflar olursa, Türkiye ülkesini koruma adına evrensel hakka sahip olduğu için boğazı Rus gemilerine kapatabilir ve asla da gemi geçişine müsaade etmeyebilir" dedi. Azizoğlu, birlikte yaşama kültürünü daha da ileriye götürmek için yapılan çağrılara Rusya yönetiminin de sağduyuyla cevap vermesi gerektiğini ifade etti.

"RUSYA DAHA ÇOK ETKİLENİR"
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahmut Bilen, Rusya'nın Türkiye'ye ekonomik yaptırımlarının sonuçları itibarıyla Türkiye'den çok Rusya ekonomisinin olumsuz etkileneceğini söyledi. Bilen, "Rusya krizinin Türkiye ekonomisinde doğuracağı en önemli risk enerji bağımlılığıdır. Alternatif enerji seçeneklerinin bulunması halinde, bu krizin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri daha hafif olacaktır" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, "Açıkça söyleyeyim bu kriz bizi hiç etkilemez. Bu ülkenin gururu, onuru her şeyden üstündür. Rusya istediği kadar domates almasın. Allah bir kapıyı kapatır diğer kapıyı açar" dedi.

3 MİLYON TURİST GETİRİRİZ
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin fuarcılık şirketi İZFAŞ'ın genel müdür yardımcısı Hasan Tunçağ, düzenledikleri fuarda Rusya ile ilişkileri değerlendirdi: "Ağırladığımız 40 milyon turistin 5 milyonu Rus turistti. Bunun en azından 2-3 milyonunu başka ülkelerden getirirsek büyük bir kayıp yaşamayacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizden Türkiye yara almaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN