Yabancılar borsada 7.5 milyar dolar sattı

Borsa İstanbul verilerine göre Kasım ayında yabancılar 7.5 milyar dolarlık satış yaptılar

Giriş Tarihi: 7.12.2015 11:51 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 11:52
Yabancılar borsada 7.5 milyar dolar sattı
ABD Merkez Bankası'nın (Fed ) faiz artırımına yaklaşmasının etkisiyle yabancı yatırımcımların Türkiye'deki varlıklardan çıkışları da hız kazanıyor.
Yabancı yatırımcılar Kasım sonu itibariyle Borsa İstanbul'da 1.14 milyar dolarlık net satış gerçekleştirirken, yıl başından bu yana 1.91 milyar dolar net satış gerçekleştirdi.
Borsa İstanbul verilerine göre Kasım ayında yabancılar 6.4 milyar dolar alım, 7.5 milyar dolarlık satış yaptılar. Haziran 2013'ten beri böyle bir satış gerçekleşmemişti. 2013 yılı Haziran ayında net satış miktarı 1,2 milyar dolar olmuştu.
YELLEN: SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM
Fed'in, 10 yıl aradan sonra yapması beklenen ilk faiz artışıyla, Türkiye ve diğer gelişmekte olan piyasalardan çıkışların hız kazanması bekleniyor.
Fed Başkanı Janet Yellen, geçen hafta yaptığı bir konuşmada, on yılın ardından ekonominin resesyondan çıktığını gösterecek olan ilk faiz artışını sabırsızlıkla beklediğini söylemişti.
Yellen, konuşmasında faiz artış kararını verecek olan Fed Açık Piyasa Komitesi'ne atıfta bulunarak, "Komite, politika duruşunu normalleştirme adımını atması, ekonomimizin ne kadar mesafe kat ettiğine ilişkin önemli bir gösteri olacak. Bu açıdan bakıldığında hepimizin o günü sabırsızlıkla beklediğini umuyorum" dedi.
Fed'in 15-16 Aralık'ta gerçekleştirilecek toplantısında faizleri artırması beklense de Fed yetkilileri, açıklanan son verileri de dikkatli bir şekilde incelemeye devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancılar borsada 7.5 milyar dolar sattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN