Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaçta bağımlılığı bitirecek hamle

Klinik Araştırma Merkezi'ni kuran Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi, yeni ilaç ve tedavi yöntemlerini araştıracak. Kurum, Türkiye'nin ilaçta dışa bağımlılığını bitirmeyi hedefliyor

Giriş Tarihi: 8.12.2015
İlaçta bağımlılığı bitirecek hamle
İlaç ve klinik araştırmalarda dışa bağımlılığın önüne geçmek için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin kendi ilacını üretmesi ve klinik testleri yapması için Faz 1 uygulamasını başlattı. Kamu Hastaneleri Birliği Küçükçekmece Genel Sekreterliği bünyesinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi de bir ilke imza atarak Sağlık Bakanlığı'ndan Faz 1 uygunluk belgesi aldı. Bu belge ile birlikte hastane bünyesinde kurulan özel klinikte ilaç ve tedavi araştırmaları yapılabilecek. Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi'nde kurulan Klinik Araştırma Merkezi hakkında bilgi veren Prof. Dr. İhsan Bakır, "Gönüllü hastalar üzerinde yeni ilaçların testleri yapılacak. Dünyada ölüm sebeplerinde ilk sırada yer alan kalp krizi, kanser ve inme gibi hastalıkları önleme adına yeni ilaç ve tedavi yöntemleri araştırılacak" dedi.

PARA TÜRK İYE 'DE KALA CAK


Klinik araştırmalarına yapılan bu yatırımlarla Türkiye'nin 1 trilyon dolarlık dünya ilaç pazarından hak ettiği payı alacağını iddia eden Bakır, dünyanın saygın üniversiteleri arasında gösterilen Oxford ve Cambridge ile ortaklaşa klinik araştırmaları başlatacaklarının bilgisini verdi. 2016'da Avrupa ve ABD'deki kliniklerle de işbirliği yapacalarını belirten Bakır, "Her yıl ilaç endüstrisi dünyadaki klinik araştırmalarına 70 milyar dolar harcıyor. Klinik araştırma yatırımlarının artmasıyla ülkemiz bu pastadan yaklaşık 900 milyon dolar pay alabilecek durumda" ifadelerini kullandı.

GÖNÜLLÜ HASTALAR VAR

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi Kurucu Başhekimi de olan İhsan Bakır, "Kalp cerrahisinde elde ettiğimiz başarıyı klinik araştırmalar alanına taşımayı hedefliyoruz. Gönüllüler aracılığıyla pek çok hastalığın tedavisinde yeni teknikler ortaya konulacak" dedi. Avrupa'da yıllardır uygulanan yöntemin benzeri için oluşturulan Klinik Araştırma Merkezi'nde gönüllü hastaların, "Biz hazırız" diyerek yetkililere başvurduğunu belirten Bakır, "Gizlilik nedeniyle hastaların isimlerini açıklayamıyoruz. Yapılacak testlerle ilgili bilgiler de oluşturulacak verilerle sisteme aktarılacak" diye konuştu.

2023'TE 218 MİLYON DOLARI BULACAK

Türkiye'de klinik araştırma çalışmaları kapsamında 2006'da 7 milyon dolarlık yatırım yapıldığını belirten Bakır, "Bu rakam 2015'te 87 milyon dolara ulaştı. 2023'te ise 218 milyon dolar olması öngörülüyor" diye konuştu. Hastane bünyesinde hekim, hemşire, laborant, farmakolog gibi meslek mensuplarından oluşan geniş bir ekiple Türkiye'nin en büyük Faz I Kliniği'ni kurduklarını vurgulayan Bakır, şunları anlattı: "Sağlık sektörüne ilaç, biomedikal cihaz üretimi için bilimsel bakış açısı kazandıracak ortam sunmayı amaçlıyoruz. Bu klinik özellikle ülkemizde üretilmesi planlanan ilaç potansiyeline sahip araştırma ürünlerinin test edilerek geliştirilmesine olanak sağlayacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaçta bağımlılığı bitirecek hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN