Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırda gardaş indirimi

Giriş Tarihi: 8.12.2015
Sınırda gardaş indirimi

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Rusya'nın getirdiği dış ticaret ve enerji yaptırımlarının dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın desteğiyle aşıldığını belirtti. Azerbaycan'ın "gardaşlığını" kriz çıktığı andan itibaren gösterdiğini ifade eden Elitaş, "Türkiye-Azerbaycan nakliye bedellerinin toplamında yüzde 40 indirim yapıldı" dedi. İndirim kararının bir hafta içinde uygulamaya konulmasını beklediğini aktaran Elitaş, "Vize ile ilgili problemler de düzelecek. Azerbaycan'la Tercihli Ticaret Anlaşması da Başbakanımızın isteği ve Cumhurbaşkanımızın talimatıyla inşallah hızlandırılacak" diye konuştu. Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) sanayicilerle gerçekleştirdiği "Kayseri'nin geleceği" konulu istişare toplantısına katılan Elitaş, sözlerine Azerbaycan'a 31 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazadan dolayı başsağlığı dileyerek başladı. Azerbaycan'a yapılan ziyarette önemli gelişmeler kaydedildiğini vurgulayan Elitaş, şöyle konuştu: "Dünyada doğalgaz ve petrol ihraç eden Katar, Azerbaycan, Kuzey Irak ve diğerleriyle görüşmeler yapıyoruz. Önümüzdeki yıllar içinde Rusya'ya olan enerji bağımlılığımızı minimize edecek şekilde çalışma yürütüyoruz."

AZERBAYCAN, İNSANSIZ HAVA ARACI DÜŞÜRDÜ

ENVANTER ÇIKARILIYOR

25 Kasım'dan itibaren bir kriz masası oluşturulduğuna dikkat çeken Mustafa Elitaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Yaş Meyve ve Sebzeciler Birliği Başkanı ile acil toplantı yaptıklarını, yolda kalan, gümrükte bekleyen, bozulan ihraç ürünleriyle ilgili tespit çalışması yürüttüklerini ifade etti. Elitaş, mağduriyetlerin giderileceğini de vurguladı.

AZERBAYCAN ERMENİ MEVZİLERİNİ VURDU

YENİ PAZARLAR İÇİN 'KEŞİF EKİBİ' KURULDU

İhracat yapısını değiştirmek için çalışmaları hızlandırdıklarını anlatan Bakan Elitaş, şöyle konuştu: "Yeni keşifler için bir ekip oluşturduk. Kârlılığı yüksek ürünlerin teşvik edilmesi konusunda da çalışmalar yürütülecek. 30 Kasım'dan itibaren reklamlara başladık. Hedef pazar olarak belirlenen ülkelerde reklamlar dönüyor. Marka bazında da reklam yapacak firmalarımıza inovatif ürünlerde destek olmak için kaynak transferi yapacağız."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda gardaş indirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN