Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şimşek: BES bütçeye 3.5 milyar yük getiriyor

Giriş Tarihi: 9.12.2015
Şimşek: BES bütçeye 3.5 milyar yük getiriyor
Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) sağlanan yüzde 25'lik devlet desteğinin devam edeceğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sektördeki şirketlere "düşük performans" uyarısında bulundu. Piyasayı yakından gözetlediklerini ve gerekirse düzenleme yapacaklarını açıklayan Şimşek, bu desteğin 2016'da bütçede 3-3.5 milyar liraya ulaşacak ilave bir yük anlamına geldiğini belirtti. Bunun birçok bakanlığın bütçesinden kat kat daha yüksek bir rakama tekabül ettiğini anlatan Şimşek, "Beklentilerin bu çerçevede oluşturulması lazım. BES büyük başarı hikâyesi ve bu devam edecek. Birtakım öneriler ve ülke modellerini çalışıyoruz. Portföy yönetim şirketlerinden beklentilerimiz var. Sırtınızı BES'e dayayıp yüksek ücret, düşük performansla yolunuza devam edemezsiniz" dedi.

100 MİLYAR SINIRI GEÇİLDİ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, portföy yönetim şirketlerinin yönettikleri büyüklüğün 100 milyar lirayı geçtiği bilgisini verdi. Ertaş, "8.9 milyon yatırımcının birikiminin 45 milyarı kamuya, 55 milyarı özel sektöre kaynak olarak aktarıldı. Sektörü 2023'e kadar ortalama yüzde 20 büyütürsek 430 milyar, 24 büyütürsek 569 milyarlık bir portföy büyüklüğüne ulaşmamız mümkün" dedi.

'RUBLE/TL OPSİYONLARINI HİZMETE AÇACAĞIZ'
Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, önümüzdeki günlerde rubleye dayalı ruble/TL opsiyonlarını vadeli işlemler tarafında hizmete açacaklarını söyledi. Dinç, sermaye piyasasını derinleştirmek ve İstanbul'u sayılı finans merkezlerinden biri yapmak çalışmaların sürdüğünü anlattı. Uluslararası standartlarda bir Sermaye Piyasası Kanunu'na sahip olduklarını belirten Dinç, Borsa İstanbul'un tüm varlık sınıflarının işlem gördüğü bir finans süpermarkete dönüştüğünü, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'na (EBRD) yüzde 10 pay devri sürecini tamamladıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şimşek: BES bütçeye 3.5 milyar yük getiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN