BOTAŞ: Kimse endişe etmesin

Giriş Tarihi: 10.12.2015
BOTAŞ: Kimse endişe etmesin
İran'dan alınan doğalgaz miktarında önceki gece yaşanan yüzde 50'lik azalma normale döndü. BOTAŞ, bu sabah itibarıyla İran'dan alınan gaz miktarının kademeli olarak arttığını ve normal değerlere yaklaştığını açıkladı. Şirketin açıklamasında "Endişe edilecek bir durum söz konusu değil" denildi. İranlı yetkililerle görüşme yapıldığı belirtilen açıklamada, durumun çetin kış şartları nedeniyle İran'ın artan doğalgaz tüketimi ve teknik sebeplerden dolayı oluştuğu ve bu ülkenin en kısa sürede normal gaz sevkıyatı için gerekli çalışmaları gerçekleştirdiği kaydedildi.

KRİZ DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİL

Günde yaklaşık 28 milyon metreküp gazın geldiği İran'dan önceki gün akış yarıya indirilerek 13-14 milyon metreküp seviyelerine düşmüştü. Uzmanlar, İran'ın Türkiye'ye gönderdiği günlük doğalgaz miktarını azaltmasının olağanüstü bir durum olmadığını, bunun her yıl yaşandığını belirtti. İran'da hava sıcaklıklarının bu hafta 6-7 derecelere düştüğünü kaydeden uzmanlar, bu nedenle gazda azalma olduğunu belirtti.

KONTRA T VAR , KESEMEZ
İran'ın gaz anlaşmalarındaki kontratlara göre gaz akışını kesme ihtimali yok. Kesilmesi halinde de Türkiye'nin iki çeşit yaptırım hakkı bulunuyor. Bunlardan biri tahkime gitmek, diğeri de yüzde 8'lik gaz bedeline karşı gelen ceza uygulaması. Türkiye ile İran arasında halen tahkim süreci devam ediyor.

GAZ AKIŞI NORMALE DÖNDÜ
İran Milli Gaz Şirketi de İran'ın Türkiye'ye ihraç ettiği doğalgazı kısmadığını, kısa süreliğine gaz akışında düşüş yaşandığını kaydetti. Milli Gaz Şirketi yetkilisi Menuçehr Tahiri, Türkiye'deki gaz alım tesislerindeki turbo kompresörlerin birinde meydana gelen arıza nedeniyle İran'dan Türkiye'ye ihraç edilen doğalgaz miktarında düşüş yaşandığını kaydetti. Teknik arızanın giderildiğini söyleyen yetkili, gaz akışının günlük 30 milyon metreküp olan normal seviyesine geri döndüğünü ifade etti.

GÜNLÜK TÜKETİM 140 MİLYON M3
Türkiye'nin günlük ortalama doğalgaz tüketimi 140 milyon metreküp. Bu rakam kış aylarında 200 milyon metreküpü aşabiliyor. Doğalgaz ithalatında İran'ın payı 6 milyar metreküple yüzde 18 düzeyinde bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BOTAŞ: Kimse endişe etmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN