Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enflasyon hedefini hükümetle belirleriz

Başkan Başçı, piyasada yaratılmaya çalışılan "Merkez'in bağımsızlığı gidiyor" algısına sert çıktı. Hükümet programındaki ifadenin kanundakiyle aynı olduğunu belirten Başçı,"Enflasyon hedefini hükümetle belirleriz" dedi

Giriş Tarihi: 10.12.2015
Enflasyon hedefini hükümetle belirleriz
Önümüzdeki yılın Para ve Kur Politikası'nı açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, enflasyon hedefinin hükümet ile beraber belirlenmesi gerektiğini söyledi. Başçı, hükümet programında Merkez Bankası'nın bağımsızlığına ilişkin ifadelerin kanundakinden farklı olmadığını belirterek, "Seçim bildirgeleri ve hükümet programında teknik olarak herkesin anlayacağı dilden araç bağımsızlığı tarif ediliyor. Geçen yıl bu farklı bir dille yazılmıştı. Onun daha açık bir dille yazılmış olması araç bağımsızlığını ifade eden bir cümledir, tamamen Merkez Bankası Kanunu'ndaki ifadelerdir. Dolayısıyla burada herhangi bir değişiklik yok diye düşünüyoruz" diye konuştu.

SİNYAL VERMEDİ
"Bu toplantıda politika sinyali vermiyoruz" diyen Başçı, "Faiz koridoru bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı etrafında daha simetrik bir hale getirilecek ve daraltılacaktır. Önümüzdeki dönemde Merkez Bankası fonlamasının temel yöntemi bir haftalık repo ihaleleri olacaktır" ifadelerini kullandı. Cari açığın enflasyonun önündeki engel olmaktan çıktığını belirten Başçı, düşüş trendinin "oldukça kuvvetli" olduğunu, önümüzdeki dönemde de bunun devam edeceğini belirtti.

"Enflasyon hedefini hükümetle belirleriz"

ASGARİ ÜCRETTEN 1.5 PUANLIK ARTIŞ
Asgari ücretin 1 Ocak 2016'dan itibaren 1.300 TL'ye çıkacağını belirten Başçı, şöyle konuştu: "Burada mutabakat var. Toplam talebi artırıcı bir miktar etki hesaplanabiliyor. Asgari ücretli için gelirler yüzde 30'a yakın artarken, borçlanma hızı yüzde 10'un altında bir seviyeye geldi. Dolayısıyla oradan da toplam tüketim talebini bir yerde dengeleyecek bir etki gelecek. Yani enflasyona toplam talep tarafından yönetilebilir bir etki kalacak diye tahmin ediyoruz. Aslında Orta Vadeli Program'da 2016 için biz hükümete yüzde 5 tavsiye ederdik veya yüzde 5.5 koyalım derdik ancak 6.5 konusunda razı olduk ve ortak bir projeksiyon verdik. 1.5 puanlık etki asgari ücretin etkisi olarak özetlenebilir ve yönetilebilir bir etki olarak görünüyor."

2018 HEDEFİ YÜZDE 5
Başçı sunumunda enflasyon hedefinin 2018 yılı için de 2016 ve 2017'de olduğu gibi yüzde 5 olarak belirlendiğine ve belirsizlik aralığının her iki yönde 2 yüzdelik puan olarak korunduğuna da dikkat çekti. Başçı, Rusya ile yaşanan sorunlar nedeniyle aralıkta enflasyonda sebze ve meyve fiyatları kaynaklı bir düşüş görüleceğini de belirtti. Merkez Bankası'nın sunumunda, faiz koridoru 1 haftalık repo faizi yakınında daraltılacağı kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon hedefini hükümetle belirleriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN